Korekta in minus wystawiona przez sprzedawcę w związku ze zwrotem towarów

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 30 marca 2023

Pytanie: W lutym zakupiliśmy towar. W marcu nastąpił zwrot towaru (prawdopodobnie uszkodzony towar). Przedstawiciel wystawił protokół na korektę w marcu, otrzymaliśmy korektę w marcu (do księgowości dotarła po wysyłce JPK za luty, przed wysyłką nie wiedzieliśmy do jakiej faktury będzie się odnosiła korekta tj. dotyczyła faktury z lutego, towar był w całości przyjęty na sklep). Czy prawidłowo odliczyliśmy VAT w lutym z faktury pierwotnej? Towar w lutym był w sklepie, ustalenie, zwrot oraz wystawienie i otrzymanie korekty nastąpiło w marcu.

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Kiedy uwzględnić zmniejszenie kwoty podatku naliczonego w pliku JPK_VAT.

Faktura korygująca wystawiana do „pustej” faktury

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą in minus

Odpowiedź: Odpowiedź na pytanie zależy od tego czy otrzymanie tej faktury korygującej nastąpiło przed czy po przesłaniu pliku JPK_VAT za luty 2023 r.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

 

Obniżenie podstawy opodatkowania

Z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że:

1)     w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT (w tym w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania na skutek zwrotu towaru), lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,

2)     w przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione

3)     jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

W przedstawionej sytuacji spełnienie uzgodnionych warunków obniżenia podstawy opodatkowania nastąpiło według mnie z chwilą otrzymania (i zaakceptowania) faktury korygującej, a więc w marcu 2023 r. W związku z tym odpowiedź na pytanie zależy od tego, czy otrzymanie tej faktury korygującej nastąpiło przed czy po przesłaniu pliku JPK_VAT za luty 2023 r.

Polecamy też:

Skutki dla podatnika

Uważam zatem, że jeżeli:

1)     przedmiotowa faktura korygująca została przez Państwa otrzymana przed przesłaniem pliku JPK_VAT za luty 2023 r., zmniejszenie kwoty podatku naliczonego obowiązani byliście Państwo w przedstawionej sytuacji uwzględnić w pliku JPK_VAT za luty 2023 r. (zgodnie z art. 86 ust. 19a zdanie trzecie ustawy o VAT), tj. w ramach tego pliku nie powinniście byli Państwo odliczać VAT z tytułu zakupu przedmiotowych zwróconych towarów; uważam zatem, że w przypadku tego scenariusza odliczenie przedmiotowego VAT w pliku JPK_VAT za luty 2023 r. było nieprawidłowe,

2)     przedmiotowa faktura korygująca została przez Państwa otrzymana po przesłaniu pliku JPK_VAT za luty 2023 r., zmniejszenie kwoty podatku naliczonego obowiązani jesteście Państwo w przedstawionej sytuacji uwzględnić w pliku JPK_VAT za marzec 2023 r. zgodnie z art. 86 ust. 19a zdanie pierwsze ustawy o VAT); uważam zatem, że w przypadku tego scenariusza odliczenie przedmiotowego VAT w pliku JPK_VAT za luty 2023 r. było prawidłowe.

 

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »