Sprawozdanie finansowe to nie tylko bilans. I choć zakres elementów sprawozdania może być różny w zależności od jednostki, której dotyczy, trzeba zazwyczaj przygotować jeszcze rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz informacje dodatkowe.
Jest to pozycja, w której pokazywane są następujące skutki:
Jako przychody ze sprzedaży ujmujemy przychody ze sprzedaży produktów, w tym usług w kraju i za granicą (dostawy wewnątrzwspólnotowe, eksport) wytworzonych przez jednostkę produktów (wyrobów gotowych, półfabrykatów, usług).
Począwszy od rozliczenia za lipiec 2019 r. przesyłany będzie tzw. nowy plik JPK_VAT. W ramach tego pliku przesyłana będzie nie tylko ewidencja VAT (jak rzecz się ma dotychczas), ale również deklaracje VAT. W niniejszym artykule wskazane i omówione zostaną zasady na jakich realizowany będzie obowiązek przesyłania nowego pliku JPK_VAT.
Sytuacja związana z pandemią COVID-19 wymaga wdrożenia wielu rozwiązań, które ułatwią, a w niektórych sytuacjach umożliwią funkcjonowanie wielu podmiotów. Do tej grupy należą rozwiązania dotyczące też aspektów finansowo-księgowych. Zostały one wprowadzone specustawą (tzw. tarczą antykryzysową) oraz rozporządzeniami wykonawczymi.
Od 13 lipca 2018 obowiązuje nowa ustawa o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Jakie są przewidziane kary za niestosowanie się do przepisów?
Indywidualna interpretacja prawa podatkowego chroni podatnika, który się do niej zastosował. Zakres tej ochrony bywa jednak często przedmiotem sporów z fiskusem. W jednym z najnowszych orzeczeń wojewódzki sąd administracyjny zdecydował, że należy ją pojmować w sposób szeroki.
Paliwo do służbowego auta wykorzystywanego na cele prywatne nie stanowi odrębnego przychodu – NSA rozstrzygnął spór na korzyść pracowników. Przeczytaj komentarz eksperta.
Wynikiem finansowym jest wyrażony w pieniądzu rezultat działalności przedsiębiorstwa w danym okresie. Wielkość ta może być wartością dodatnią – wówczas mówimy o zysku, bądź wartością ujemną – wtedy mówimy o stracie.
Prawidłowe zasady wyceny dotyczą wszystkich jednostek i wszystkich aktywów i pasywów, niezależnie od tego, czy podmiot będzie je wprost prezentował w sprawozdaniu, czy te pozycje będą tylko kreowały tzw. wartość zbiorczą prezentowaną łącznie, jeśli jednostka korzysta z uproszczeń przewidzianych w załączniku nr 4 (jednostki mikro) lub załączniku nr 5 (małe jednostki).
Inwentaryzacja jest jednym z elementów systemu rachunkowości – jej rzetelne przeprowadzenie to jeden z warunków sporządzenia prawidłowego sprawozdania finansowego. Obecnie w okresie epidemii może to jednak sprawiać problemy. Szczególnie dotyczy to spisów z natury. Inwentaryzacji nie można zaniechać, ale trzeba zadbać o to, aby przebiegała w odpowiedni sposób.
W najnowszym ostrzeżeniu z dnia 26 czerwca 2017 r. resort finansów wziął pod lupę podatkowe grupy kapitałowe (PGK).
Wydatki na zakup surowców do mebli będą stanowiły bezpośrednie koszty uzyskania przychodu w dacie sprzedaży wyrobów wyprodukowanych z tych surowców.
Analizowane zagadnienie jest niezmiennie popularne z uwagi na częstość występowania w praktyce. Podatnicy przy tym wybierają najróżniejsze rozwiązania, niekoniecznie korzystne finansowo-podatkowo. Przepisy przy tym pozwalają legalnie wybrać różne metody postępowania. W tym artykule prezentujemy przegląd takich praktyk.
Najniższa (poza stawką 0%) stawka podatku od towarów i usług wynosi 5%. Z opodatkowania tą preferencyjną stawką korzystają m.in. dostawy niektórych książek i czasopism. Sprawdź, kiedy można zastosować taką stawkę.
Firma B (spółka z o.o.) z siedzibą w Polsce (PL), firma A z siedzibą w Niemczech (DE), firma C z siedzibą w Niemczech (DE). Firma B z Polski posiada 100% udziałów w firmie C z Niemiec. Firma B z Polski( produkcyjna) chce w przyszłości dokonywać sprzedaży swoich wyrobów do firmy C z Niemiec. 1) Firma B (PL) wystawi fakturę sprzedaży na rzecz firmy C (DE) ze stawką VAT 0 %. 2) Firma C (DE) będzie wystawiać faktury sprzedaży na firmę A (DE) ze stawką VAT obowiązującą w Niemczech oraz faktury na kraje ościenne UE (Belgia, Dania, Francja, Portugalia) ze stawką VAT 0%. 3) Transport towaru z Polski do Niemiec będzie odbywał się przez niemiecką firmę spedycyjną, towar będzie składowany w magazynie obcym (spedytora) i z niego dalej dystrybuowany. Spedytor będzie wystawiał dokumenty transportowe w imieniu Firmy C (DE). Czy firma B (PL) winna wystawić CMR na firmę C (DE) ze wskazaniem magazynu spedytora? Czy CMR wystawiony przez firmę B (PL) na magazyn spedytora w Niemczech jest wystarczający do zastosowania stawki 0% VAT na fakturze dla firmy C (DE)? Czy dla zastosowania stawki VAT 0% na fakturach sprzedaży między Firmą B i C wymagane jest potwierdzenie (CMR ) od firmy A świadczące o dostarczeniu towaru (przez spedytora) do ich sklepów?
W czasie absencji z powodu choroby nie można dokonać wypowiedzenia. Niewątpliwie jednak pracodawca może wręczyć wypowiedzenie po ustąpieniu choroby i powrocie pracownika do pracy. Sprawdź, czy jednak częste nieobecności z powodów zdrowotnych mogą być przyczyną wymówienia.
Niektóre projekty zakładają, iż podmiot ubiegający się o dofinansowanie powinien wypełnić rejestr ryzyk. Poznaj najważniejsze zasady jego przygotowania.
Jakie podmioty mogą korzystać z wirtualnych kas?
Od trzech miesięcy obowiązują nowe przepisy w zakresie raportowania JPK_VAT, które oznaczają dodatkowe obowiązki dla wielu biur rachunkowych. Zwiększyła się również odpowiedzialność tych podmiotów, ponieważ wraz ze wspomnianymi przepisami ustawodawca wprowadził dotkliwe sankcje za ich naruszenie.
W przypadku podatników z niektórych branż możliwość stosowania kas z kopią papierową oraz kas z elektronicznym zapisem kopii zostanie wkrótce wyłączona. Na podstawie jednak rozporządzenia ministra finansów w sprawie przedłużenia terminów prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii mogą być one jeszcze stosowane do 30 czerwca 2021 r. – do świadczenia usług:
Pytanie: Jaki jest zakres odpowiedzialności biura za błędy i inne nieprawidłowości związane z wywiązywaniem się od 1 października 2020 r. z nowych obowiązków. W szczególności chodzi tutaj o powinność oznaczania faktur w ewidencji sprzedaży kodami wskazanymi w § 10 ust. 3 i 4 ww. rozporządzenia MF z 15 października 2019 r. i karę pieniężną w wysokości 500 zł za każde błędne oznaczenie zawarte w przesłanej fiskusowi ewidencji.
Wszystkie jednostki sektora publicznego, w których wystąpią wzajemne rozliczenia, są zobowiązane do wykazywania ich na koncie 976. Służy ono do rozliczeń między jednostkami, dla których dysponent części budżetowej lub jednostka samorządu terytorialnego sporządza sprawozdanie łączne, będące sumą sprawozdań jednostek podległych. Poznaj wskazówki eksperta, aby prowadzić prawidłowo ewidencję na koncie 976.
Przy tworzeniu budżetu należy dokładnie zdefiniować zadania, które stoją przed organizacją w danym okresie. Dobry budżet powinien wskazywać, jaką kwotę środków finansowych organizacja musi przeznaczyć na poszczególne wydatki.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości jednostki kontynuujące działalność powinny zamknąć księgi rachunkowe m.in. na dzień zakończenia roku obrotowego i ponownie je otworzyć na dzień rozpoczęcia następnego roku obrotowego.