Z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży – podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 29 czerwca 2022
Z urlopu wychowawczego na zwolnienie lekarskie z powodu ciąży – podstawa wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Pracownica od 10 lipca 2020 r. do 9 lipca 2022 przebywa na urlopie wychowawczym. Okazało się, że jest w ciąży. Złożyła oświadczenie o powrocie do pracy w dniu 10 lipca 2022 r., jednak poinformowała, że z uwagi na zagrożoną ciążę, będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim. Jak obliczyć podstawę do wypłacenia wynagrodzenia chorobowego?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy pracownica, która bezpośrednio po urlopie wychowawczym otrzymuje zwolnienie lekarskie ma prawo do świadczenia chorobowego?  
  • Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego po powrocie z urlopu wychowawczego

Odpowiedź: Do podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć wynagrodzenie, jakie ubezpieczona otrzymałaby, gdyby przepracowała pełny miesiąc lipiec 2022.

Na początku należy wyjaśnić, że zgodnie z art. 92 § 2 Kodeksu pracy wynagrodzenie chorobowe oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego i wypłaca za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zwolnienie lekarskie i wynagrodzenie chorobowe po urlopie wychowawczym

Zwolnienie lekarskie zaraz po okresie pobierania urlopu wychowawczego nie powoduje, że pracownica nie nabędzie prawa do świadczenia chorobowego (prawo do wynagrodzenia za czas orzeczonej niezdolności do pracy z powodu choroby). Ma prawo do tego świadczenia, mimo że przez pewien dłuższy okres przed rozpoczęciem tego zwolnienia nie wykonywała pracy i nie otrzymywała wynagrodzenia, od którego naliczano obowiązkową składkę chorobową.

Z taką sytuacją mamy do czynienia np. gdy pracownica wraca z urlopu wychowawczego, a następnie bez jednego dnia przerwy korzysta ze zwolnienia lekarskiego po urlopie wychowawczym.

Jak ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego po powrocie z urlopu wychowawczego

Co do zasady podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Jednak w rozpatrywanym przypadku podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ustalić zgodnie z art. 37 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (ustawa zasiłkowa). Przepis ten stanowi, że jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi wynagrodzenie, które ubezpieczony będący pracownikiem osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy.

Z urlopu wychowawczego na zwolnienie z powodu ciąży – podstawą wynagrodzenie, które pracownica otrzymałaby, gdyby wróciła do pracy

W opisanej sytuacji podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowić będzie wynagrodzenie miesięczne określone w umowie o pracę lub w innym akcie, na podstawie którego powstał stosunek pracy, jeżeli wynagrodzenie przysługuje w stałej miesięcznej wysokości lub kwota zmiennych składników wynagrodzenia w przeciętnej miesięcznej wysokości, wypłacona za miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, pracownikom zatrudnionym na takim samym lub podobnym stanowisku pracy u pracodawcy, u którego przysługuje zasiłek chorobowy, jeżeli ubezpieczony będący pracownikiem nie osiągnął żadnego wynagrodzenia.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Jeśli pracownica zatrudniona jest w pełnym wymiarze czasu pracy, to zgodnie z ustawą 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego z tytułu pracy w pełnym wymiarze czasu pracy nie może być niższa od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu kwoty odpowiadającej 13,71% tego wynagrodzenia.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 37, art. 45 ust. 1, art. 48 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2021 poz. 1133).
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »