Pracownik ochrony a praca w niedzielę w równoważnym czasie pracy

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 18 maja 2022
Pracownik ochrony a praca w niedzielę w równoważnym czasie pracy

Pytanie: Pracownik zatrudniony na stanowisku ochroniarza pracuje w równoważnym systemie czasu pracy. Zakład pracy funkcjonuje również w weekendy, dlatego w harmonogramie czasu pracy zapewniono pracownikowi tygodniowy odpoczynek w dni inne niż sobota oraz niedziela. Czy pracownik może pracować w każdą niedzielę? Czy zapis art. 151 12 Kodeksu Pracy to obowiązek pracodawcy wobec pracownika? Czy zachodzi tu dobrowolność w stosowaniu tego przepisu?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest równoważny czas pracy?
  • O czym pamiętać ustalając harmonogram czasu pracy ochroniarza?
  • Ile razy w miesiącu ochroniarz może pracować w niedzielę?
  • Jak liczyć cztery tygodnie?

Odpowiedź: Pracodawca musi raz na cztery tygodnie zapewnić pracownikowi niedzielę wolną od pracy.

Czym jest równoważny system czasu pracy?

System równoważnego czasu pracy (równoważny czas pracy) został uwzględniony w ustawie z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy w art. 135. Polega on na tym, że dopuszczalne jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy ponad 8 godzin w niektórych dniach. Tak przedłużony dobowy wymiar czasu pracy musi by jednak zrównoważony:

  • krótszym dobowym wymiarem czasu pracy w niektórych innych dniach lub
  • dniami wonnymi od pracy

tak, aby w okresie rozliczeniowym nie zostały przekroczone przeciętne normy:

  • 50 godzin w tygodniu,
  • 5 dni w tygodniu.

Obowiązek zapewnienia dnia wolnego w niedzielę

Pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 151[12] ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy).

Obowiązek zapewniania co najmniej raz na 4 tygodnie niedzieli wolnej od pracy dotyczy wszystkich pracowników pracujących w niedzielę, z wyjątkiem osób pracujących w weekendowym systemie czasu pracy.

Jak ustalić harmonogram czasu pracy ochroniarza?

Ustalając harmonogram czasu pracy we wskazanym w pytaniu przypadku pracodawca ma obowiązek stworzyć go w taki sposób, aby zapewniał on co najmniej jedną na cztery tygodnie niedzielę wolną od pracy. To oznacza, że pracownik w 4-tygodniowym okresie ma mieć zapewnioną jedną niedzielę wolną od pracy.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!  

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Jak liczyć cztery tygodnie?

Jednocześnie wskazać należy, że przepisy Kodeksu pracy nie wskazują jednak, jak liczyć 4 tygodnie, w ramach których powinna przypadać wolna niedziela. Powstaje pytanie, czy odwoływać się do definicji tygodnia pracy przyjętego na potrzeby rozliczania czasu pracy? Tydzień jest rozumiany jako 7 kolejnych dni kalendarzowych, poczynając od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego, czy też dzień wolny rozliczać w oparciu o kalendarzowe rozumienie tygodnia.

Zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 4 sierpnia 2009 r. (znak: GPP-459-4560-49/09/PE/RP), „art. 151[12] k.p. nie precyzuje, jak liczyć te cztery tygodnie. Można więc przyjąć, że rytm, w jakim podwładnemu będzie udzielana wolna niedziela, jest niezależny od okresów rozliczeniowych i w zasadzie powinien być odnoszony do układu tygodni w roku kalendarzowym. Natomiast z uwagi na to, że ten przepis nie określa początku czterotygodniowego okresu, w jakim ma przypadać wolna niedziela, pracodawca wywiąże się z tego wymogu, jeśli w każdym dowolnie wybranym czterotygodniowym okresie będzie przypadać co najmniej jedna niedziela wolna od pracy”.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 128 § 3 pkt 2, art. 15112 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).

Stanowisko organu

  • Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 4 sierpnia 2009 r. (znak: GPP-459-4560-49/09/PE/RP).
Autor: Joanna Suchanowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »