Dzień wolny od pracy za pracę w sobotę – do końca okresu rozliczeniowego?

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 7 października 2022
Dzień wolny od pracy za pracę w sobotę – do końca okresu rozliczeniowego?

Pytanie: W firmie obowiązuje czteromiesięczny miesięczny okres rozliczeniowy. Jeden z pracowników w okresie rozliczeniowym maj – sierpień 2022 pracował w wolną sobotę. Dzień wolny za pracę w godzinach nadliczbowych dzień wolny odebrał dopiero we wrześniu 2022 r. Czy takie działanie było prawidłowe? Czy dzień wolny za pracę sobotę musi być wykorzystany w bieżącym okresie rozliczeniowym czy może być również następny okres rozliczeniowy?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Kiedy pracownikowi należy się wolne za pracę w sobotę lub inny dzień wolny od pracy?
  • W jakim terminie udzielić pracownikowi dnia wolnego z tytułu pracy w dniu wolnym od pracy?
  • Co zrobić, jeżeli nie ma możliwości udzielenia dnia wolnego za pracę w sobotę?

Odpowiedź: Dnia wolnego należało udzielić w bieżącym miesiącu rozliczeniowym.

Dzień wolny od pracy za pracę w sobotę – w tym samym okresie rozliczeniowym

Z tytułu pracy w dniu wolnym wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, pracownikowi należy się inny dzień wolny udzielony do końca okresu rozliczeniowego. Termin, w którym pracownik skorzysta z dnia wolnego podlega ustaleniu między pracodawcą a pracownikiem – art. 151[3] ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Pracownikowi, który ze względu na szczególne okoliczności wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

Cały dzień wolny od pracy, nawet jeżeli pracownik stawił się do pracy na kilka godzin

W zamian za pracę w dniu wolnym (np. w sobotę, jeżeli pracownik powinien pracować od poniedziałku do piątku) pracodawca ma obowiązek wyznaczyć pracownikowi cały dzień wolny od pracy. Nie ma znaczenia liczba przepracowanych godzin. Nie musi być to więc 8 godzin pracy w dniu, za który przysługuje dzień wolny.

Zapamiętaj!

Dzień wolny od pracy w zamian za pracę w wolną sobotę pracodawca powinien wyznaczyć w terminie uzgodnionym z pracownikiem, nie później jednak niż do końca okresu rozliczeniowego.

Brak wolnego dnia – pracodawca wypłaca dodatkowe wynagrodzenie

Jedynie w wyjątkowych, obiektywnych sytuacjach, gdy wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego do pracy nie jest możliwe. Z taką sytuacją mamy do czynienia np. z uwagi na koniec okresu rozliczeniowego, chorobę lub urlop pracownika trwające do końca okresu rozliczeniowego). Wówczas pracodawca może wypłacić pracownikowi w zamian za pracę w takim dniu dodatkowe wynagrodzenie.

Skutki nieudzielenie pracownikowi dnia wolnego za pracę w sobotę – co mówi Kodeks pracy?

Nieudzielenie dnia wolnego z tytułu pracy w wolną sobotę powoduje powstanie pracy nadliczbowej wynikającej z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy. Pracę taką pracodawca powinien zrekompensować dodatkowym wynagrodzeniem powiększonym o 100% dodatek – art. 151[1] § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Jednocześnie nadmienić należy, że z uwagi na upływ okresu rozliczeniowego, do końca, którego pracodawca zobowiązany był udzielić pracownikowi dzień wolny od pracy z tytułu pracy w sobotę, rekompensata powstałych nadgodzin średniotygodniowych w postaci udzielenia pracownikowi czasu wolnego od pracy jest już niemożliwa.

Przeczytaj również:
Autor: Joanna Suchanowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »