Dokumentowanie pobieranej przez restaurację opłaty serwisowej

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 29 marca 2023

Pytanie: Prowadzimy restaurację oraz kawiarnię, w których chcemy wprowadzić obowiązkową opłatę serwisową przy obsłudze stolików z większą ilością gości (np. grupy pow. 8 osób). Goście restauracji będą o tym wcześniej informowani, informacja taka znajdzie się również w karcie menu. Opłata będzie rozliczana na zasadzie „obowiązkowego” napiwku i jej wartość netto będzie doliczana do pensji pracownika obsługującego daną grupę. Mam wątpliwość, jaką stawką podatku VAT opodatkować tę opłatę. Opłata jest częścią usługi zasadniczej, którą w naszym przypadku są usługi gastronomiczne 8% i 23%. W zależności od tego, jakiego rodzaju będą zamówienia gości finalna wartość rachunku może dzielić się w różnym stopniu na poszczególne stawki VAT. Ciężko opłatę serwisową rozdzielać proporcją do sumy rachunku. Czy w takim przypadku każdorazowo klasyfikować opłatę serwisową według stawki 23%?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak opodatkować VAT opłatę serwisową doliczaną do rachunku gościa restauracji.

Czytaj też:

Czy hotel, refakturując usługi gastronomiczne, może odliczyć VAT

Czy na paragonie lub fakturze ujmuje się osobno pozycje dowozu i opakowania

Odpowiedź: Podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest co do zasady wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej (zob. art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Przy czym podstawa opodatkowania obejmuje koszty dodatkowe pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy (zob. art. 29a ust. 6 pkt 2 ustawy o VAT).

Opłata jako element podstawy opodatkowania

W świetle powyższego wskazana opłata stanowi element podstawy opodatkowania z tytułu świadczonych przez Państwa usług gastronomicznych. Skoro tak, podlega ona opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki lub stawek VAT właściwych dla tej usługi. W konsekwencji według mnie w przypadkach, gdy opłata dotyczy usługi gastronomicznej częściowo opodatkowanej stawką 8%, częściowo opodatkowanej stawką 23% jest ona – proporcjonalnie do wartości części usługi gastronomicznej opodatkowanych poszczególnymi stawkami VAT – również częściowo opodatkowana stawkami 8% i 23%.

Teoretycznie prawidłowym sposobem obciążania klientów wskazaną opłatą jest proporcjonalne doliczanie jej do cen poszczególnych posiłków, napojów itp. Jednak w praktyce jest to rozwiązanie nieakceptowalne dla większości klientów, a w konsekwencji raczej niemożliwe do stosowania.

Skutki dla podatnika

W tej sytuacji proponuję, żeby przedmiotowe opłaty dodatkowe wykazywać w dwóch pozycjach, tj. częściowo w pozycji dotyczącej stawki 8% (w proporcji do wartości usługi opodatkowanej tą stawką), częściowo zaś w pozycji dotyczącej stawki 23% (w proporcji do wartości usługi opodatkowanej tą stawką). Wykazywanie przedmiotowych opłat w jednej pozycji ze stawką 23% jest w mojej ocenie najmniej prawidłowym postępowaniem, gdyż skutkuje zawyżaniem przez Państwa kwot podatku VAT.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »