Czy dodatek specjalny wlicza się do ekwiwalentu za urlop?

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 26 lutego 2022
Czy dodatek specjalny wlicza się do ekwiwalentu za urlop?

Pytanie: Pracownik przechodzący na emeryturę w styczniu 2022 r. nie wykorzystał w naturze urlopu wypoczynkowego. Od stycznia do marca 2021 roku, czyli w roku poprzedzającym przejście na emeryturę otrzymywał dodatek specjalny. Czy dodatek ten należy wliczyć do ekwiwalentu urlopowego?

Odpowiedź: Nie. Dodatku specjalnego, o którym mowa w pytaniu nie wlicza się do ekwiwalentu pieniężnego wypłaconego w 2022 roku.

Prawo do ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy

Zgodnie z art. 171 § 1 Kodeksu pracy, w przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z ustania stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny.

Których składników wynagrodzenia nie wlicza się do podstawy ekwiwalentu urlopowego

Zgodnie z § 14 w związku z § 6 rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop, ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy. Do ekwiwalentu nie włącza się jednak:

  1. jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania lub za określone osiągnięcie,
  2. wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas przestoju niezawinionego przez pracownika,
  3. nagród jubileuszowych,
  4. wynagrodzenia za czas urlopu i za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  5. ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy,
  6. dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
  7. wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia wynikającego z zachorowania na chorobę zakaźną,
  8. kwoty wyrównania do wynagrodzenia za pracę do wysokości minimalnego wynagrodzenia,
  9. nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
  10. odpraw emerytalnych i rentowych lub innych odpraw pieniężnych,
  11. wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.

Jak widać, dodatek specjalny, który nie ma charakteru wypłaty jednorazowej lub nieperiodycznej, należy uwzględnić przy ustalaniu ekwiwalentu urlopowego. Nie będzie miało to jednak w przypadku, o którym mowa w pytaniu. Dlaczego?

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zasady ustalania wysokości ekwiwalentu urlopowego

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.

Natomiast inne (zmienne) składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy nie dłuższe niż 1 miesiąc, wypłacone w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu, uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z tego okresu.

Jeśli natomiast omawiany dodatek zostałby określony w wysokości zmiennej, to przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop należałoby uwzględnić kwotę odpowiadającą średniej wysokości dodatku wypłaconego w okresie 3 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Przykładowo więc – jeżeli pracownik nabywa prawo w styczniu 2022 r., to do ekwiwalentu wlicza się dodatek z października, listopada i grudnia 2021 r.

Powyższe prowadzi do wniosku, że przy ustalaniu ekwiwalentu za urlop, do którego pracownik nabył prawo w styczniu 2022 r., nie należy uwzględnić dodatku specjalnego przysługującego pracownikowi od stycznia do marca 2021 r.

Nie ma znaczenia, że ekwiwalent dotyczy urlopu za poprzedni rok

Wątpliwości dotyczące wliczania do ekwiwalentu dodatku wypłacanego w poprzednim roku zapewne wynikają z tego, że rozliczane są dni urlopu, do którego pracownik nabył wówczas prawo. Trzeba więc wyjaśnić, że nie ma znaczenia, kiedy pracownik nabył prawo do urlopu. Bez znaczenia jest także jego wymiar. To czy dodatek specjalny będzie zaliczony do podstawy wymiaru ekwiwalentu zależy od tego, czy był wypłacany w okresie poprzedzającym nabycie prawa do jego otrzymania.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 171 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.);
  • art. 36 ust. 3 i 5 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1282 ze zm.);
  • § 6, § 14-16 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz.U. Nr 2, poz. 14).
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »