Ciąża w okresie urlopu wychowawczego – czy pracownica ma szansę na zasiłek macierzyński

/appFiles/site_128/images/autor/MkRxv4VcgOmNKiI.jpeg

Autor: Leszek Skupski

Dodano: 2 listopada 2022
Ciąża w okresie urlopu wychowawczego – czy pracownica ma szansę na zasiłek macierzyński

Pytanie: Co musi zrobić pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym, która zaszła w tym czasie w ciążę, żeby uzyskać zasiłek? Czy fakt, że przerwie urlop wychowawczy, i przejdzie na urlop wypoczynkowy na kilka dni, a następnie weźmie zwolnienie lekarskie, będzie dobrym rozwiązaniem?

Odpowiedź: Pracownica w ciąży, aby korzystać ze zwolnienia lekarskiego i otrzymywać za ten czas świadczenia chorobowe, powinna skrócić urlop wychowawczy. Świadczenia chorobowe za czas wystawionego zwolnienia lekarskiego mogą jej przysługiwać od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego.

Ciąża i zwolnienie z tego tytułu nie przerywa automatycznie urlopu wychowawczego

Przedstawienie przez pracownicę zwolnienia lekarskiego automatycznie nie przerywa urlopu wychowawczego. W jego trakcie, pomimo przedstawienia zwolnienia, nie przysługuje jej ani wynagrodzenie za czas choroby, określone w art. 92 Kodeksu pracy, ani zasiłki m.in. chorobowy lub opiekuńczy.

Kiedy pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego

Zgodnie z Kodeksem pracy, pracownik może zrezygnować z urlopu wychowawczego:

  1. w każdym czasie – za zgodą pracodawcy;
  2. po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy – najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Po zakończeniu urlopu wychowawczego przysługuje zasiłek chorobowy z powodu zwolnienia

W przypadku w którym pracownica zakończy urlop wychowawczy – zarówno po upływie terminu, na który został jej udzielony, jak i w przypadku formalnego skrócenia urlopu wychowawczego – może uzyskać prawo do wynagrodzenia chorobowego lub zasiłku chorobowego bez okresu wyczekiwania.  Do wymaganego okresu nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, wynoszącego w przypadku pracownika 30 dni, wlicza się bowiem poprzednie okresy takiego ubezpieczenia, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana m.in. urlopem wychowawczym (art. 4 ust. 2 ustawy zasiłkowej).

Pracownica może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego od pierwszego dnia po zakończeniu urlopu wychowawczego. Może, ale nie musi w tym celu powracać np. na kilka dni do pracy lub korzystać z urlopu wypoczynkowego, przed skorzystaniem ze zwolnienia lekarskiego.

Autor: Leszek Skupski
Słowa kluczowe:
ciążaurlop wychowawczy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »