Rozwiązanie umowy o pracę po złożeniu wniosku o urlop wychowawczy. Co może pracodawca?

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 8 kwietnia 2022
Rozwiązanie umowy o pracę po złożeniu wniosku o urlop wychowawczy. Co może pracodawca?

Pracownica zatrudniona na czas nieokreślony przebywa na urlopie rodzicielskim do 20 maja 2022 r. W dniu 1 kwietnia 2022 r. dostarczyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Czy pracodawca na obowiązek udzielenia takiego urlopu?  Czy może rozwiązać pracownicą stosunek pracy za wypowiedzeniem, z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Komu przysługuje prawo do urlopu wychowawczego?
  • Czy pracodawca może wręczyć wypowiedzenie osobie, która złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego?
  • Czy można odmówić udzielenia urlopu wychowawczego?

Odpowiedź: Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę i ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy o udzielenie urlopu wychowawczego.  

Który pracownik może skorzystać z urlopu wychowawczego?

Pracownik zatrudniony co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy, przy czym każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka przysługuje wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego.

Urlop jest udzielany na okres nie dłuższy niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.

Pracodawca musi udzielić urlopu wychowawczego?

Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika składany w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Wniosek jest dla pracodawcy wiążący. Oznacza to, że pracodawca nie może odmówić udzielenia tego urlopu.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca ma więc obowiązek uwzględnić wniosek pracownicy i udzielić urlopu wychowawczego na okres wskazany we wniosku.

Wypowiedzenie umowy o pracę po złożeniu wniosku o urlop wychowawczy jest niedozwolone

Zgodnie z przepisami prawa pracy, od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego, do dnia zakończenia tego urlopu, pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Rozwiązanie przez umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko:

  • w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy,
  • gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu rozwiązanie umowy o pracę w okresie trwania urlopu wychowawczego nie jest więc możliwe z inicjatywy pracodawcy. Oczywiście, w każdym czasie, w tym także kiedy pracownik przebywa na urlopie wychowawczym, możliwe jest rozwiązanie umowy przez porozumienie stron.

Kiedy nie obowiązuje ochrona stosunku pracy na wychowawczym?

Ochrona nie obowiązuje jednak w sytuacji, gdy:

  • przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę stanowią powody leżące po stronie pracodawcy (np. likwidacja stanowiska pracy),
  • do rozwiązania stosunku pracy dochodzi na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników – tzw. ustawa o zwolnieniach grupowych (ustawę stosuje się do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników).

W świetle przepisów ww. ustawy w przypadku zwolnień indywidualnych pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego, jeżeli ten urlop został udzielony na okres co najmniej 3 miesięcy. Warunkiem jest jednak niezgłoszenie sprzeciwu przez zakładową organizację związkową reprezentującą interesy pracownika w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu. W takim przypadku pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 186, 1868 ustawy z dnia ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
  • art. 1 ust.1, 8, 10 ust. 2 ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r. poz. 1969).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »