Zasiłek przedemerytalny – jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać prawo do świadczenia

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 19 sierpnia 2021
Pytanie:

Pracownicy z dniem 31 lipca 2021 r. kończy się okres wypowiedzenia. Pracownica nie ma jeszcze 55 lat, żeby przejść na zasiłek przedemerytalny, dlatego od 1 sierpnia idzie na zasiłek dla bezrobotnych. 55 lat kończy w lutym 2022 roku. Czy od marca 2022 roku będzie mogła przejść na zasiłek przedemerytalny? Czy w dniu wypowiedzenia pracownica musiała mieć skończone 55 lat i po półrocznym zasiłku dla bezrobotnych mogłaby przejść na zasiłek przedemerytalny?

Odpowiedź:

Aby pracownica otrzymała prawo zasiłku przedemerytalnego, oprócz warunków ogólnych, musi spełnić warunki, które są uzależnione od przyczyn rozwiązania stosunku pracy, wieku oraz stażu pracy. Jeśli chodzi o wiek pracownika, to 55 lub 56 lat pracownica powinna ukończyć do rozwiązania stosunku pracy.

Wiek, jaki pracownica powinna osiągnąć, jest zależny m.in. od przyczyn rozwiązania stosunku pracy.

Jeśli rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego nastąpiło z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego pracownica była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy, to do dnia rozwiązania stosunku pracy pracownica powinna:

  • ukończyć co najmniej 56 lat oraz
  • posiadać wymagany okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet.

Jeśli rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym pracownica była zatrudniona co najmniej 6 miesięcy, to do rozwiązania stosunku pracy pracownica powinna:

  • ukończyć co najmniej 55 lat oraz
  • posiadać wymagany okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 30 lat dla kobiet.

W związku z powyższym, aby pracownica mogła starać się o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w dniu rozwiązania stosunku pracy powinna mieć ukończone co najmniej 55 lub 56 lat. Wieku nie może ukończyć po rozwiązaniu stosunku pracy, np. przebywając na zasiłku dla bezrobotnych.

Co ciekawe warunek ukończenia określonego wieku jest zupełnie nie brany pod uwagę, jeżeli:

  • do dnia rozwiązania stosunku pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w którym pracownica była zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy, udowodni okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, albo
  • do 31 grudnia roku poprzedzającego rozwiązanie stosunku pracy lub stosunku służbowego z powodu likwidacji lub niewypłacalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, u którego pracownica była zatrudniona przez co najmniej 6 miesięcy, udowodni okres uprawniający do emerytury, wynoszący co najmniej 34 lat dla kobiet i 39 lat dla mężczyzn.

Warunki otrzymania świadczenia przedemerytalnego

Ponadto, aby uzyskać prawo do świadczenia przedemerytalnego, należy spełnić ogólne warunki:

  • przez okres co najmniej 180 dni pobierać zasiłek dla bezrobotnych,
  • nadal być zarejestrowanym jako bezrobotny,
  • w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej,
  • wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego złożyć w ciągu 30 dni od dnia wydania przez urząd pracy dokumentu potwierdzającego, że przez 180 dni pracownica pobierała zasiłek dla bezrobotnych.

Powiązane porady i dokumenty:

Rozwiązanie umowy w okresie ochrony przedemerytalnej - odpowiedzi na najczęstsze pytania

Ochrona przedemerytalna a zwolnienia w dobie pandemii – odpowiedź resortu pracy z 30 września na zapytanie Portalu kadrowego

Zakończenie umowy terminowej w okresie ochrony przedemerytalnej

Podstawa prawna: 
  • art. 2 ustawy z 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 1725).
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »