Uregulowanie wierzytelności przez prezesa zarządu a odliczona ulga na złe długi

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 grudnia 2023

Pytanie: Firma otrzymała postanowienie o umorzeniu „wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji” wierzytelności wobec naszego kontrahenta (firmy) i na tej podstawie zaksięgowała w koszty wartość netto niezapłaconych faktur. Ponadto firma wcześniej skorzystała z „ulgi za złe długi” w VAT. Teraz kwotę ulgi (VAT) też traktujemy jako przychód niepodlegający opodatkowaniu. Aktualnie wystąpiliśmy z powództwem cywilnym wobec prezesa zarządu o spłatę długu. Czy w momencie spłat zadłużenia przez prezesa należy też dokonywać korekt VAT?

 

 

Odpowiedź: W przypadku spłaty przedmiotowego zadłużenia przez prezesa zarządu firma obowiązana będzie zwiększyć podstawę opodatkowania oraz podatek należny.

Ulga na złe długi a VAT

Przepisy VAT pozwalają podatnikom skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona (zob. art. 89a ust. 1 ustawy o VAT). Jest to tzw. ulga na złe długi.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Wskazać jednocześnie pragnę, że z art. 89a ust. 4 zdanie pierwsze ustawy o VAT wynika, iż w przypadku gdy po złożeniu deklaracji podatkowej, w której dokonano korekty, o której mowa w art. 89a ust. 1 ustawy o VAT, należność została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie, wierzyciel obowiązany jest do zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w rozliczeniu za okres, w którym należność została uregulowana lub zbyta. W przypadku częściowego uregulowania należności, podstawę opodatkowania oraz kwotę podatku należnego zwiększa się w odniesieniu do tej części.

Z przepisów nie wynika przy tym, że powyższe ma miejsce tylko w przypadku uregulowania wierzytelności przez dłużnika. W konsekwencji uważam, że wynikający z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT obowiązek ma miejsce również w przypadku uregulowania wierzytelności przez inny podmiot (podobnie przykładowo dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z  24 listopada 2021 r. - 0112-KDIL3.4012.340.2021.1.MBN).

Uważam zatem, że w przypadku spłaty przedmiotowego zadłużenia przez prezesa zarządu firma obowiązana będzie zwiększyć podstawę opodatkowania oraz podatek należny w wykonaniu obowiązku wynikającego z art. 89a ust. 4 ustawy o VAT.

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »