Rozliczenie faktur korygujących dotyczących zużytej energii elektrycznej

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 24 maja 2023

Pytanie: W lutym 2023 r. podatnikowi zostały wystawione faktury korygujące za energię elektryczną (zużycie dotyczyło roku 2022). Przyczyną korekt była konieczność dostosowania cen i stawek do regulacji ustawowej (ustawa dotycząca cen energii). Podatnik otrzymywał faktury w formie papierowej (listownie), jednak korekty te do niego nie dotarły. Dopiero w maju 2023 roku założył konto e-bok i dowiedział się o ich wystawieniu. W którym miesiącu ująć te korekty w PIT i VAT ? Podatnik prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów metodą kasową - podatek liniowy.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

kiedy powstanie obowiązek zmniejszenia kwoty podatku naliczonego;

kiedy rozliczyć fakturę korygującą na gruncie podatków dochodowych.

Czytaj też:

Odpowiedź: Faktury korygujące powinny zostać przez podatnika rozliczone na bieżąco, tj. w miesiącu, w którym podatnik dowiedział się o ich wystawieniu, czyli w maju 2023 r. (zakładając, że podatnik akceptuje obniżkę cen wynikającą z tych faktur korygujących).

Rozliczanie faktur korygujących

Z art. 86 ust. 19a ustawy o VAT wynika, że:

1)     w przypadku obniżenia podstawy opodatkowania, o którym mowa w art. 29a ust. 13 ustawy o VAT (w tym w przypadku udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen), lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, o którym mowa w art. 29a ust. 14 ustawy o VAT, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą, jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione,

2)     w przypadku gdy warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały spełnione po upływie okresu rozliczeniowego, w którym te warunki zostały uzgodnione, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym te warunki zostały spełnione

3)     jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego określonego w fakturze, której korekta dotyczy, a prawo do takiego obniżenia mu przysługuje, zmniejszenie kwoty podatku naliczonego uwzględnia się w rozliczeniu za okres, w którym podatnik dokonuje tego obniżenia.

Z przepisów nie wynika przy tym, aby konieczność uzgodnienia przez strony warunków obniżenia podstawy opodatkowania wyłączał fakt, że obniżki sprzedawca udziela w wykonaniu obowiązku wynikającego z przepisów prawa.

Uważam zatem, że dla powstania po stronie podatnika obowiązku zmniejszenia kwoty podatku naliczonego konieczne jest zaakceptowanie przez niego treści przedmiotowych faktur korygujących. Dlatego też według mnie przedmiotowe faktury korygujące powinny zostać przez podatnika rozliczone na bieżąco, tj. w miesiącu, w którym podatnik dowiedział się o ich wystawieniu, czyli w maju 2023 r. (zakładając, że podatnik akceptuje obniżkę cen wynikającą z tych faktur korygujących).

 

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Korekta kosztu podatkowego

Wskazać jednocześnie pragnę, że jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty (zob. art. 22 ust. 7c ustawy o PIT).

W przedstawionej sytuacji za otrzymanie faktur korygujących uznać według mnie należy założenie przez podatnika konta e-bok. W konsekwencji uważam, że także zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów powinno zostać w przedstawionej sytuacji w maju 2023 r.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »