Opodatkowanie świadczonej w Niemczech na rzecz osoby prywatnej usługi instalacji paneli fotowoltaicznych

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 grudnia 2023

Pytanie: Pytanie dotyczy podatnika (VAT i KPiR), który instaluje panele fotowoltaiczne. Odbiorcami usług są głównie osoby fizyczne „prywatne”. We wrześniu br. pierwszy raz podatnik wykonał usługi dla osoby fizycznej zamieszkałej w Niemczech, na nieruchomości w Niemczech i złożył wniosek rejestracyjny do procedury OSS. Wniosek został złożony w terminie, podatnik uzyskał potwierdzenie UPO, została wysłana pierwsza deklaracja. Tu zaczynają się problemy, ponieważ po wysłaniu deklaracji przyszła informacja z urzędu skarbowego, że deklaracja nie została przyjęta z uwagi na brak rejestracji podatnika w OSS. Pytanie dotyczy wystawionej faktury za usługi fotowaltaiczne we wrześniu 2023 roku, jak ją zaksięgować, z jaką stawką VAT? W urzędzie skarbowym dowiedziałam się, że mam wykazać VAT krajowy 23%. Na fakturze dla kontrahenta B2C zastosowana była stawka 0%, która obecnie obowiązuje w DE na instalacje fotowoltaiczne. Czy faktycznie mam naliczyć 23% VAT?

 

Odpowiedź: Moim zdaniempodatnik nie ma obowiązku opodatkowywania przedmiotowej usługi w Polsce.

Opodatkowanie VAT w Polsce

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega, między innymi, odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami

Przepisy te przewidują między innymi szczególny sposób ustalania miejsca świadczenia usług związanych z nieruchomościami. Na podstawie art. 28e ustawy o VAT miejsce świadczenia tych usług jest miejsce położenia nieruchomości. Jak przy tym wynika z art. 31a ust. 1 rozporządzenia 282/2011, usługami związanymi z nieruchomościami są usługi, które mają wystarczająco bezpośredni związek z daną nieruchomością.

Przy czym usługi uważa się za mające wystarczająco bezpośredni związek z nieruchomością w następujących przypadkach:

-       gdy wywodzą się z nieruchomości, a dana nieruchomość stanowi element składowy usługi i jest elementem centralnym oraz niezbędnym z punktu widzenia świadczonych usług;

-       gdy są świadczone w odniesieniu do nieruchomości lub dla niej przeznaczone i mają na celu zmianę prawnego lub fizycznego stanu danej nieruchomości.

Usługi montażu/instalacji paneli fotowoltaicznych

W mojej ocenie usługi montażu/instalacji paneli fotowoltaicznych mają wystarczająco bezpośrednio związek z nieruchomościami, a w konsekwencji są usługami związanymi z nieruchomościami (takie też stanowisko reprezentują organy podatkowe – zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 września 2023 r. – sygn. 0114-KDIP1-2.4012.292.2023.2.RST). A zatem uważam, że miejsce świadczenia wskazanych usług montażu/instalacji paneli fotowoltaicznych znajduje się na terytorium Niemiec, a w konsekwencji usługi te – przynajmniej z punktu widzenia polskich przepisów VAT – podlegają opodatkowaniu VAT w Niemczech.

Skutki dla podatnika

W świetle powyższego uważam, że nie jest prawdą, iż świadczenie wskazanych usług w przedstawionych okolicznościach podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce według stawki 23%. Brak skutecznej rejestracji do określonej przepisami art. 130a-130d ustawy o VAT tzw. unijnej procedury OSS nie zmienia bowiem miejsca świadczenia, a w konsekwencji państwa opodatkowania świadczonych przez podatników usług.

 Uważam zatem, że wskazane usługi mimo braku skutecznej rejestracji do unijnej procedury OSS podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Niemczech według przewidzianej niemieckimi przepisami stawki VAT (wynoszącej – jak wynika z treści pytania – 0%).

Uważam zatem, że w przedstawionej sytuacji podatnik obowiązany jest wypełnić określone niemieckimi przepisami VAT obowiązki (np. zarejestrować się w Niemczech jako podatnik VAT), które nie ciążyłyby na nim, gdyby skutecznie zarejestrował się do unijnej procedury OSS. W żadnym natomiast razie podatnik nie ma według mnie obowiązku opodatkowywania przedmiotowej usługi w Polsce (polskim VAT obliczanym według stawki 23%).

Podstawa prawna: 

-       art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 28e oraz art. 130a-130d ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm.),

-       art. 31a ust. 1 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz.Urz. UE L 77/1 z 23 marca 2011 r. z późn. zm.).

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »