Praca zdalna w czasie kwarantanny – jak ustalić wysokość wynagrodzenia?

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 4 lutego 2022
Praca zdalna w czasie kwarantanny – jak ustalić wysokość wynagrodzenia?

Na kwarantannie lub w izolacji domowej z powodu zachorowania na koronawirusa można świadczyć pracę. Warunkiem jest to, aby inicjatywa wyszła od pracownika oraz aby pracodawca wyraził na to zgodę. Praca zdalna w czasie kwarantanny wpływa na wynagrodzenie. Udzielenie zgody na pracę oznacza, że pracownik będzie otrzymywał wynagrodzenie za pracę, a nie zasiłek chorobowy. Sprawdź, jak w praktyce ustalić wysokość wynagrodzenia za pracę zdalną w czasie obowiązkowej kwarantanny lub izolacji pracownika.

Informacja o objęciu kwarantanną w systemie teleinformatycznym

Informacja o objęciu pracownika kwarantanną lub izolacją domową jest zamieszczana przez lekarza w systemie Centrum e-Zdrowia. Dostęp do tych informacji posiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który udostępnia je płatnikowi składek. Płatnik znajduje informacje o objęciu pracownika kwarantanną na swoim profilu informacyjnym (PUE ZUS). Dostęp do informacji objęciu kwarantanną lub izolacją mają również ubezpieczeni pracownicy. Co ważne – informacja ta nie pojawia się natychmiast. ZUS nie pobiera danych na bieżąco, a tylko w godzinach nocnych. Oznacza to, że zarówno płatnik, jak i ubezpieczony, informację o kwarantannie lub izolacji zobaczą na swoich profilach następnego dnia.

Praca zdalna w czasie obowiązkowej kwarantanny lub izolacji pracownika

Z uwagi na to, że pracownik poddany kwarantannie może być zdrowy, prawo daje mu możliwość wykonywania w tym czasie pracy zdalnej. Dotyczy to również osób w izolacji, czyli tych, u których stwierdzono koronawirusa, ale nie odczuwają dolegliwości chorobowych. Żeby mogła być wykonywana praca zdalna w czasie kwarantanny, muszą być spełnione następujące warunki:

  • pracownik sam wystąpił z inicjatywą pracy na kwarantannie,
  • pracodawca wyraził na to zgodę
  • istnieje możliwość wykonywania pracy zdalnej.

Wynagrodzenie za pracę w czasie kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych

Objęcie kwarantanną traktowane jest jak czas choroby. Oznacza to, że pracownikowi przysługuje za ten czas wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy przyznawany w trybie i na zasadach określonych w ustawie z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.

Jeżeli ubezpieczony w trakcie kwarantanny lub izolacji w warunkach domowych świadczy pracę, to nie przysługuje wynagrodzenie chorobowe, ani świadczenie pieniężne z tytułu choroby określone m.in. w ustawie zasiłkowej. Za pracę w okresie kwarantanny przysługuje wynagrodzenie za pracę wynagrodzenie za pracę.

W sytuacji, gdy ubezpieczony przez cały okres kwarantanny będzie świadczył pracę zdalną, to nie powinien otrzymać zasiłku ani wynagrodzenia za chorobę. Byłoby to nieuzasadnione, skoro przez cały czas świadczył pracę. W takiej sytuacji pracownik otrzyma normalne wynagrodzenie za pracę.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że pracownik ma prawo do zrezygnowania z pracy zdalnej w czasie kwarantanny lub izolacji. Rezygnacja może nastąpić w każdej chwili i nie może oznaczać utraty prawa do świadczeń chorobowych.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • § 7 ust. 1-2 rozporządzenia Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 861 ze zm.),
  • art. 4h - art. 4hb ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz.U. 2021 poz. 2095).
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »