Zwolnienie ze służby przygotowawczej dla urzędnika, który już zajmował stanowisko urzędnicze

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 20 września 2022
Zwolnienie ze służby przygotowawczej dla urzędnika, który już zajmował stanowisko urzędnicze

Pytanie: Czy pracownik, który przez trzy lata był zatrudniony na stanowisku urzędniczym i w tym czasie nie odbywała się służba przygotowawcza, powinien odbyć służbę przygotowawczą w związku z nawiązaniem stosunku pracy w innym urzędzie? Czy urzędnik ze stażem pracy przekraczającym 6 miesięcy musi odbywać służbę przygotowawczą?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czym jest służba przygotowawcza urzędnika?
  • Którzy urzędnicy muszą odbywać służbę przygotowawczą zakończoną egzaminem?
  • W jakich przypadkach osoba zatrudniania na stanowisku urzędniczym jest zwolniona z obowiązku odbywania służby przygotowawczej?
  • Czy zwolnienie ze służby przygotowawczej zwalnia z egzaminu?

Odpowiedź: Skoro pracownik był wcześniej zatrudniony w samorządzie terytorialnym na stanowisku urzędniczym, przez czas dłuższy niż 6 miesięcy, to obecnie nie jest osobą podejmującą pracę po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym, a zatem nie musi odbywać służby przygotowawczej, zakończonej egzaminem.

Czym jest służba przygotowawcza?

Służba przygotowawcza to okres, w którym pracownik formalnie zatrudniony na stanowisku urzędniczym, ma zdobyć niezbędne umiejętności do wykonywania pracy na tym stanowisku. obejmuje teoretyczne oraz praktyczne przygotowanie do pełnienia obowiązków służbowych. W okresie odbywania służby przygotowawczej pracownik zdobywa wiedzę teoretyczną oraz przygotowuje się do pełnienia obowiązków służbowych w ujęciu praktycznym. Służba przygotowawcza kończy się egzaminem. Wynik egzaminu kończącego służbę przygotowawczą rozstrzyga o dalszym zatrudnieniu.

Zapamiętaj!

Służba przygotowawcza to okres przygotowania pracownika do wykonywania obowiązków wynikających z zajmowanego stanowiska.

Kto odbywa służbę przygotowawczą?

Zgodnie z art. 19 ust. 1 i 5 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, dla pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w czasie trwania zawartej z nim umowy o pracę na czas określony organizuje się służbę przygotowawczą. W przepisach zastrzeżono jednak, że na umotywowany wniosek osoby kierującej komórką organizacyjną, w której pracownik jest zatrudniony, kierownik jednostki może zwolnić z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika, którego wiedza lub umiejętności umożliwiają należyte wykonywanie obowiązków służbowych.

Zapamiętaj!

Zwolnienie ze służby przygotowawczej nie zwalnia z egzaminu

W myśl art. 19 ust. 7 w związku z ust. 4 i 6 ustawy o pracownikach samorządowych, zwolnienie z obowiązku odbywania służby przygotowawczej pracownika nie zwalnia go z obowiązku złożenia egzaminu.  Pozytywny wynik jest warunkiem dalszego zatrudnienia pracownika.

Kto musi odbyć służbę przygotowawczą?

Jak wskazano na wstępie, obowiązek odbycia służby przygotowawczej dotyczy pracownika podejmującego po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym, w tym na kierowniczym stanowisku urzędniczym.

Zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy, przez osobę podejmującą po raz pierwszy pracę, o której wyżej mowa, rozumie się osobę, która:

  1. nie była wcześniej zatrudniona w samorządzie terytorialnym, na czas nieokreślony albo na czas określony, dłuższy niż 6 miesięcy i
  2. nie odbyła służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym.

Wynika z tego, iż osobą podejmującą pracę po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym jest tylko taka osoba, która spełnia łącznie oba warunki, gdyż są one połączone spójnikiem „i”, oznaczającym koniunkcję.

Zwolnienie ze służby przygotowawczej dla urzędnika

Z opisu stanu faktycznego, przedstawionego w pytaniu, wynika, że pracownik, którego pytanie dotyczy, spełnia tylko warunek 2 – nie odbył do tej pory służby przygotowawczej zakończonej zdaniem egzaminu z wynikiem pozytywnym). Nie spełnia on natomiast warunku 1 – był wcześniej zatrudniony w samorządzie terytorialnym na stanowisku urzędniczym przez czas dłuższy niż 6 miesięcy, bo przez 3 lata.

To oznacza, że, zgodnie z art. 16 ust. 3 ustawy z 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, pracownik ten obecnie nie jest osobą podejmującą pracę po raz pierwszy na stanowisku urzędniczym. Zatem nie musi odbywać służby przygotowawczej, zakończonej egzaminem kończącym służbę przygotowawczą.

Przeczytaj również:
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »