Zawarcie umowy zlecenia z osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności a badania lekarskie

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 25 lipca 2022
Zawarcie umowy zlecenia z osobą z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności a badania lekarskie

Pytanie: Czy zawarcie umowy zlecenia z osobą posiadającą umiarkowany stopień niepełnosprawności wymaga przeprowadzenia badań u lekarza medycyny pracy? Jakie czynniki o tym decydują?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Którzy pracownicy muszą posiadać orzeczenie o zdolności do pracy?
  • Czy osoby zatrudniane na podstawie umowy cywilnoprawnej kieruje się na badania do lekarza medycyny pracy?
  • Jakie obowiązki z zakresu BHP mają zastosowanie do osób zatrudnianych na zlecenie?

Odpowiedź: Nie. Nie ma obowiązku kierowania na badania lekarskie osób świadczących usługi na podstawie umów cywilnoprawnych.

Obowiązkowe badania lekarskie – przy zawieraniu umowy o pracę

Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich przed dopuszczeniem do pracy dotyczy pracowników, a więc osób świadczących pracę w ramach stosunku pracy. Pracodawca ma obowiązek skierować osobę przyjmowaną do pracy na badania wstępne w celu uzyskania orzeczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie. W trakcie zatrudnienia pracownik podlega także okresowym badaniom lekarskim.

Zawarcie umowy zlecenia bez badań lekarskich  

Osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych np. w oparciu o umowę zlecenia czy umowę o świadczenie usług, nie są pracownikami w rozumieniu Kodeksu pracy. To oznacza, że nie mają do nich zastosowania przepisy kodeksu dotyczące m.in. kierowania na badania lekarskie, czy przeprowadzania szkoleń z zakresu bhp.  

Zatrudnienie cywilnoprawne nie może pomijać kwestii BHP

Należy jednak zwrócić uwagę, że obowiązki w zakresie BHP dotyczące pracowników (w tym  m.in. obowiązek poddania się wstępnym, okresowym i kontrolnym badaniom lekarskim), w zakresie określonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę, ciążą również na osobach fizycznych wykonujących pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę lub inny podmiot organizujący pracę.

Na tej podstawie pracodawca lub inny podmiot organizujący pracę może wymagać od osoby, z którą zawiera umowę zlecenia/umowę o świadczenie usług, poddania się badaniu lekarskiemu przed rozpoczęciem pracy. Powinno mieć to miejsce, gdy pracodawca uzna, że przeprowadzenie takich badań jest w danym przypadku konieczne. W szczególności może za tym przemawiać rodzaj wykonywanej pracy i związane z nią zagrożenia. Wówczas kwestie związane z przeprowadzeniem badań lekarskich, w tym określające zasady ponoszenia kosztów tych badań, powinny zostać uregulowane w umowie łączącej strony.

Zapamiętaj!

Oznacza to więc, że w danym przypadku od osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności może być wymagane poddanie się nadaniom lekarskim.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 229 § 1 pkt 1 i § 2, 304 § 1 3041 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r.  poz. 1320 ze zm.)
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »