Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika emeryta – jak ustalić

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 30 kwietnia 2022
Wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika emeryta – jak ustalić

Pytanie: Pracownik w dniu 29 marca 2022 r. zakończył stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę. W świadectwie pracy wykorzystany urlop wypoczynkowy to 7 dni. Od 1 kwietnia 2022 został ponownie zatrudniony – na czas określone (do 31 grudnia 2022 r.) – na 3/4 etatu. Jaki powinien być aktualnie wymiar przysługującego mu urlopu?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Ile wynosi urlop po przejściu na emeryturę?
  • W jaki sposób ustalić liczbę dni należnego urlopu dla emeryta
  • Jak obliczyć wymiar urlopu zatrudnionego przez część roku na część etatu

Odpowiedź: Za okres zatrudnienia od 1 kwietnia 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze 15 dni.

Urlop wypoczynkowy nie zawsze trwa 20 lub 26 dni

Zgodnie z art. 154 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, zatrudnionemu na pełen etat przysługuje urlop w wymiarze:

  • 20 dni – jeżeli jest zatrudniony krócej niż 10 lat;
  • 26 dni – jeżeli jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

W przypadku pracownika zatrudnionego na część etatu, urlop ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Za podstawę należy brać 20 lub 26 dni. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

  1.  u dotychczasowego pracodawcy – w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;
  2. u kolejnego pracodawcy – w wymiarze:
  • proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego – w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,
  • proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym – w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego.

Urlop proporcjonalny – zasady ustalania

Przy ustalaniu urlopu proporcjonalnego kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi w skali roku. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Zgodnie z powyższym, pracownikowi zatrudnionemu do 29 marca 2022 na pełen etat, a od 1 kwietnia 2022 do 31 grudnia 2022 na 3/4 etatu, należy wyliczyć urlop w następujący sposób:

  • za okres styczeń – marzec 3/12 x 26 = 7 dni
  • za okres kwiecień – grudzień 9/12 x 20 (tj. 3/4 x 26) = 15 dni

Aktualnie pracownikowi przysługuje 15 dni urlopu. Przy udzielaniu urlopu, jeden dzień urlopu odpowiada 8 godzinom pracy. Zatem 15 dni urlopu = 120 godzin urlopu.

Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Zakładając, że pracownik zatrudniony na 3/4 etatu świadczy pracę przez 6 godzin dziennie, przy udzielaniu urlopu za każdy dzień urlopu należy zdjąć z puli urlopowej 6 godzin. Wykorzystując cały urlop pracownik będzie mógł być nieobecny w pracy przez 20 dni (120 : 6 = 20).

Wymiar urlopu emeryta – emerytura bez znaczenia

Na zakończenie warto dodać, że przepisy prawa pracy nie przewidują odrębnych zasad ustalania liczby dni urlopu dla pracowników – emerytów. Wymiar dni urlopu wypoczynkowego uzależniony jest od:

  • stażu pracy,
  • wymiaru zatrudnienia.

Żadnych odstępstw od powszechnych zasad nie przewiduje również nabycie prawa do emerytury.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 154,1542, 1551, 1552a, 1553 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »