Wymiar urlopu obywatela Ukrainy – uznanie stażu pracy pracownika z Ukrainy

/appFiles/site_128/images/autor/FR2CZhieHfUGJj8.jpeg

Autor: Karolina Kołakowska

Dodano: 17 maja 2022
Wymiar urlopu obywatela Ukrainy – uznanie stażu pracy pracownika z Ukrainy

Pytanie: Jaki wymiar urlopu będzie przysługiwał obywatelowi Ukrainy? czy jeżeli pracownik udokumentuje staż pracy w Ukrainie, może liczyć na 26 dni urlopu? Kto podejmuje decyzję w tym zakresie? Czy uznanie stażu pracy z zagranicy jest uznaniowe?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi będącemu obywatelem Ukrainy?
  • Czy pracodawca może odmówić 26 dni urlopu po udokumentowaniu stażu pracy z zagranicy?
  • Na jakich zasadach udzielać urlopu obcokrajowcom zatrudnionym na umowę o pracę?

Odpowiedź: Jeśli pracownica – obywatelka Ukrainy udokumentuje świadectwami pracy okresy pracy zagranicą, należy uwzględnić je przy ustalaniu przysługującego jej wymiaru urlopu wypoczynkowego. Pracownika nie można pozbawić prawa do urlopu.

Pracodawca uznaje okresy zatrudnienia przebytego za granicą

Pracodawca nie ma prawa do uznaniowości w odniesieniu do zaliczenia okresów zatrudnienia za granicą. Zgodnie z art. 26 ust. ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stanowi, że udokumentowane okresy zatrudnienia, przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego, są zaliczane do okresów pracy w Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych.

Zapamiętaj!

Powyższa norma prawna oznacza, że praca za granicą jest traktowana jak praca w Polsce, pod warunkiem, że jest udokumentowana.

Wymiar urlopu wypoczynkowego obywatela Ukrainy – taki jak dla Polaków

Zgodnie z art. 154 §1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy, urlop wypoczynkowy wynosi 20 albo 26 dni. Prawo do 26 dni urlopu mają pracownicy, którzy udokumentują staż pracy co najmniej 10 lat. Do tego stażu, oprócz wymienionych w przepisie okresów nauki, zalicza się okres udokumentowanej pracy, w tym pracy za granicą.

Do pracownika z Ukrainy stosuje się przepisy Kodeksu pracy

Cudzoziemcy zatrudnieni w Polsce podlegają polskiemu prawu pracy. W konsekwencji, zarówno zasada zaliczania okresów pracy za granicą do stażu pracy, jak i prawo do odpowiednio 20 dni albo 26 dni urlopu, mają również do nich zastosowanie. Pracodawca nawiązując stosunek pracy z cudzoziemcem zobowiązuje się do stosowania przepisów prawa pracy, w tym w zakresie udzielania pracownikowi urlopu. Pracodawca nie może nie udzielić urlopu w przysługującym wymiarze.

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!  

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

W związku z powyższym, jeżeli pracownik – Ukrainiec udokumentuje świadectwami pracy okresy pracy zagranicą, należy uwzględnić je przy ustalaniu przysługującego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 86 ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2022 r., poz. 690 ze zm.).
  • art. 154 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). 
Autor: Karolina Kołakowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »