Wartość sprzedaży uwzględniana przy ustalaniu proporcji dla celów odliczeń częściowych

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 czerwca 2023

Pytanie: Firma prowadzi następujące rodzaje działalności: 1) świadczenie usług medycyny estetycznej (stosowane stawki VAT 23%, oraz zwolniona), 2) kupno i odsprzedaż preparatów kosmetycznych (zawsze zastosowana stawka 8%), 3) wynajem powierzchni salonu zewnętrznym firmom (zawsze stosowania stawka 23%). Procentowy udział poszczególnych działalności w działalności ogółem przedstawia się następująco: usługi medycyny estetycznej 38,57%, sprzedaż towarów 49,58%, wynajem 11,85%. W tym sprzedaż usług podlegających stawce "zw" w całości sprzedaży usług medycyny estetycznej wynosi 70%. Świadczone usługi medycyny estetycznej częściowo podlegają zastosowaniu stawki "zw." , w związku z tym pojawia się konieczność wyliczenia proporcji sprzedaży zwolnionej do sprzedaży ogółem. Czy w celu wyliczenia proporcji, do sprzedaży ogółem powinna być doliczona działalność z wynajmu powierzchni oraz kupna i odsprzedaży preparatów kosmetycznych, Bądź też czy proporcja powinna być liczona jedynie przy uwzględnieniu sprzedaży zwolnionej do sprzedaży całkowitej jedynie usług medycyny kosmetycznej? Dodatkowo nadmienię, że VAT naliczony od zakupu preparatów kosmetycznych (podlegających dalszej odsprzedaży) odliczamy w całości. Koszty wspólne (tzn. takie które dotyczą każdej z powyższych działalności) są nieznaczne.

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak prawidłowo wyliczyć proporcję w VAT.

Polecamy też:

Odliczenie VAT od najmu w proporcji

Odliczanie VAT przez stowarzyszenie – jak liczyć proporcję

Odpowiedź: Obliczając w VAT proporcję firma powinna  uwzględniać całą wartość prowadzonej sprzedaży, w tym wartość świadczonych usług wynajmu oraz wartość sprzedaży preparatów kosmetycznych.

Odliczenie VAT

Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikom przede wszystkim w zakresie, w jakim nabywane przez nich towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Zdarza się przy tym, że podatnicy wykonują w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie tylko czynności opodatkowane podatkiem VAT, ale również zwolnione od tego podatku. W przypadkach takich u podatników mogą wystąpić trzy rodzaje zakupów:

-       zakupy wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych,

-       zakupy wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności zwolnionych od podatku,

-       zakupy wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i zwolnionych od podatku.


W pierwszym przypadku podatnicy mają prawo do odliczenia całości podatku naliczonego związanego z zakupami, gdyż zakupy te stanowią nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych (bez znaczenia jest fakt, iż u podatnika występują również czynności zwolnionych od podatku). W drugim przypadku podatnicy w ogóle nie mają prawa do odliczenia, gdyż zakupy te stanowią nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności zwolnionych od podatku (bez znaczenia jest fakt występowania u podatnika również czynności opodatkowanych).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Częściowe odliczenie VAT

Natomiast w trzecim ze wskazanych przypadków prawo do odliczenia co do zasady przysługuje częściowo (zasady ustalania tej części określają przepisy art. 90 ustawy o VAT; wynika z nich, że w pierwszej kolejności stosowana jest w takich przypadkach metoda polegająca na przyporządkowaniu kwot podatku naliczonego do czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego - zob. art. 90 ust. 1 ustawy o VAT; jeżeli metody tej nie można zastosować, stosowana jest metoda polegająca na częściowym odliczaniu podatku naliczonego w oparciu o proporcję obowiązującą danego podatnika - zob. art. 90 ust. 2-10 ustawy o VAT).

Wskazana proporcja jest to co zasady ustalana na podstawie wartości całej sprzedaży podatnika. Wyjątek stanowi wartość sprzedaży, o której mowa w art. 90 ust. 6 ustawy o VAT, w tym obrót z tytułu transakcji pomocniczych transakcji w zakresie nieruchomości (zob. art. 90 ust. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Jednakże z treści pytania nie wynikają informacje pozwalające przypuszczać, że świadczone przez wskazaną firmę usługi wynajmu powierzchni salonu mają charakter transakcji pomocniczych. Uważam zatem, że wartość tych usług powinna być przez firmę uwzględniana przy ustalaniu proporcji dla celów odliczeń częściowych.

Z pewnością przy ustalaniu tej proporcji należy również uwzględniać wartość sprzedaży preparatów kosmetycznych (żaden bowiem z przepisów art. 90 ustawy o VAT nie daje podstaw do wyłączania wartości tej sprzedaży przy ustalaniu proporcji). A zatem uważam, że obliczając tę proporcję firma, o której mowa, uwzględniać powinna całą wartość prowadzonej sprzedaży, w tym wartość świadczonych usług wynajmu oraz wartość sprzedaży preparatów kosmetycznych.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »