W jaki sposób rozwiązać umowy o pracę z pracownikami

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 17 kwietnia 2023

Pytanie: Umowy z pracownikami są zawarte na czas nieokreślony powyżej 3 lat. Jest tylko dwóch pracowników. Jak rozwiązać umowy, gdy lokal jest dostępny tylko do wynajęcia do 19 czerwca 2023 r. To jest kiosk w biedronce i wypowiedziano nam umowę. Pracownicy mają 3 miesięczny okres wypowiedzenia. Czy można jakoś to inaczej załatwić? Czy należy przeprowadzić likwidację stanowiska pracy? Jesteśmy małą firmą. Jakie wynagrodzenia należą się pracownikom za okres wypowiedzenia? Czy należy im wypłacić odprawy za likwidację? Pracownicy będą pracować faktycznie tylko do 19 czerwca 2023 r.

Odpowiedź: Można rozwiązać umowy o pracę na mocy porozumienia stron albo za wypowiedzeniem. Pracownikom nie będą przysługiwały odprawy pieniężne z tytułu likwidacji ich stanowisk pracy.

Najprostszą możliwością jest rozwiązanie z pracownikami umów o pracę na mocy porozumienia stron, z dniem 19 czerwca 2023 r., na podstawie art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy.

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Jeżeli pracownicy nie zgodzą się na ww. rozwiązanie, to pracodawca może rozwiązać z nimi umowy o pracę za wypowiedzeniem, zgodnie z art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. W takim przypadku okres wypowiedzenia wyniesie 3 miesiące, zgodnie z art. 36 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy. Jednakże po dokonaniu tego wypowiedzenia umowy o pracę strony mogą ustalić wcześniejszy termin rozwiązania umowy (np. na 19 czerwca 2023 r.). Ustalenie takie nie zmienia trybu rozwiązania umowy o pracę (art. 36 § 6 Kodeksu pracy).

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Wydaje się, że w opisanych okolicznościach, adekwatną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę będzie likwidacja stanowisk pracy. Jednak pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłaty pracownikom odpraw pieniężnych, o których mowa w art. 8 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2018 r. poz.1969 ze zm.), gdyż przepisy tej ustawy stosuje się tylko do pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników (patrz art. 1 ust. 1 i art. 10 ust. 1 tej. ustawy).

Za okres wypowiedzenia pracownicy mają prawo do wynagrodzenia za pracę na normalnych zasadach, gdyż okres wypowiedzenia nadal jest okresem zatrudnienia pracowników (do dnia rozwiązania umowy o pracę). Jeżeli okres wypowiedzenia zostanie przez strony skrócony w wyżej zaproponowany sposób, to wynagrodzenie będzie należeć się tylko za skrócony okres wypowiedzenia.

Podstawa prawna: 
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »