Urlop wypoczynkowy dla pracownika zatrudnionego na zastępstwo

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 31 stycznia 2023

Pytanie: W jaki sposób naliczyć pracownikowi urlop na umowie zastępstwo. Umowa została zawarta we wrześniu 2022 r. na czas powrotu pracownika do pracy. Nowy pracownik posiada prawo do 26 dni urlopu i wrócił do pracy z urlopu wychowawczego (poprzednia praca u innego pracodawcy). Czy w takim przypadku pracownikowi należy się urlop proporcjonalnie za 4 miesiące 2022 r. oraz 26 dni za 2023 r.? Czy inna zasada będzie obowiązywała, gdy na umowie będzie wskazana data zakończenia umowy na zastępstwo?

Odpowiedź: Za 2022 r. pracownikowi przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym. W 2023 r. przysługujący pracownikowi urlop u danego pracodawcy również zależy od czasu trwania łączącej ich umowy o pracę.

Wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi:

1) 20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat;

2) 26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika, biorąc za podstawę wymiar urlopu określony wyżej; niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia (art. 154 § 1 i 2 Kodeksu pracy).

Zapamiętaj!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

W omawianym przypadku znajduje zastosowanie art. 1551 Kodeksu pracy, którego brzmienie jest następujące:

Art.  1551. §  1. W roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy z pracownikiem uprawnionym do kolejnego urlopu, pracownikowi przysługuje urlop:

1) u dotychczasowego pracodawcy - w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u tego pracodawcy w roku ustania stosunku pracy, chyba że przed ustaniem tego stosunku pracownik wykorzystał urlop w przysługującym mu lub w wyższym wymiarze;

2) u kolejnego pracodawcy - w wymiarze:

a) proporcjonalnym do okresu pozostałego do końca danego roku kalendarzowego - w razie zatrudnienia na czas nie krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

b) proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym - w razie zatrudnienia na czas krótszy niż do końca danego roku kalendarzowego,

z zastrzeżeniem § 2.

§  2. Pracownikowi, który przed ustaniem stosunku pracy w ciągu roku kalendarzowego wykorzystał urlop w wymiarze wyższym niż wynikający z § 1 pkt 1, przysługuje u kolejnego pracodawcy urlop w odpowiednio niższym wymiarze; łączny wymiar urlopu w roku kalendarzowym nie może być jednak niższy niż wynikający z okresu przepracowanego w tym roku u wszystkich pracodawców.

§  21. Przepis § 1 pkt 2 stosuje się odpowiednio do pracownika podejmującego pracę u kolejnego pracodawcy w ciągu innego roku kalendarzowego niż rok, w którym ustał jego stosunek pracy z poprzednim pracodawcą.

§  3. (uchylony)

Zapamiętaj!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Przy ustalaniu wymiaru urlopu na podstawie art. 1551 Kodeksu pracy, kalendarzowy miesiąc pracy odpowiada 1/12 wymiaru urlopu przysługującego pracownikowi zgodnie z art. 154 § 1 i 2. Niepełny kalendarzowy miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca. Jeżeli ustanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy i nawiązanie takiego stosunku u kolejnego pracodawcy następuje w tym samym miesiącu kalendarzowym, zaokrąglenia do pełnego miesiąca dokonuje dotychczasowy pracodawca (art. 1552a Kodeksu pracy).

Pracownik, którego dotyczy pytanie, w skali roku ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 26 dni. Jeżeli umowa o pracę została zawarta od początku września 2022 r., to za 2022 r. pracownik ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym 9 dni (4/12 x 26 dni = 8,66 dni ≈ 9 dni) – za wrzesień, październik, listopad i grudzień 2022 r. W 2023 r. pracownikowi będzie przysługiwał urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do czasu jego zatrudnienia u danego pracodawcy w tym roku. Jeżeli pracownik przepracuje u tego pracodawcy cały rok 2023 r., to przysługiwać mu będzie 26 dni urlopu. Jeśli natomiast będzie pracował u danego pracodawcy np. od 1 stycznia 2023 r. do 18 sierpnia tego roku, to pracodawca ten musi mu udzielić 18 dni urlopu (8/12 x 26 dni = 17,33 dni ≈ 18 dni) – za 8 miesięcy, od stycznia do sierpnia włącznie. Nie ma znaczenia to, czy w umowie o pracę wskazano konkretną danę jej rozwiązania, lecz to, przez jaki czas dana umowa rzeczywiście będzie obowiązywać.  

Zapamiętaj!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.   

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »