Urlop szkoleniowy w czasie izolacji spowodowanej zachorowaniem na COVID-19

/appFiles/site_128/images/autor/OHSMq2U3tuQLyX5.jpeg

Autor: Mariusz Pigulski

Dodano: 1 marca 2022
Urlop szkoleniowy w czasie izolacji spowodowanej zachorowaniem na COVID-19

Pytanie: Pracownik chorujący na COVID-19 wystąpił z wnioskiem o umożliwienie wykonywania pracy zdalnej. Pracodawca wyraził na to zgodę. Następnie pracownik złożył wniosek o udzielenie dwóch dni urlopu szkoleniowego. Taki urlop mu przysługuje, jednak czy można korzystać z niego w czasie izolacji domowej spowodowanej zachorowaniem na COVID-10?

Odpowiedź: Tak. Pracownik, o którym mowa w pytaniu może skorzystać z urlopu szkoleniowego w czasie izolacji domowe.

Praca zdalna osób w izolacji

Zgodnie z art. 4ha ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych: w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii pracownicy i inne osoby zatrudnione, poddane obowiązkowej izolacji w warunkach domowych, mogą, za zgodą pracodawcy albo zatrudniającego, świadczyć w trybie pracy zdalnej pracę określoną w umowie i otrzymywać z tego tytułu wynagrodzenie. Do warunków świadczenia pracy stosuje się przepisy art. warunków, które muszą być spełnione, aby wykonywanie pracy zdalnej było dopuszczalne.

Urlop szkoleniowy w czasie izolacji domowej

Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje przysługują:

  • urlop szkoleniowy;
  • zwolnienie z całości lub części dnia pracy, na czas niezbędny, by punktualnie przybyć na obowiązkowe zajęcia oraz na czas ich trwania.

Urlop szkoleniowy przysługuje także w okresie wykonywania przez pracownika pracy zdalnej. Nie ma bowiem przepisu, który wyłączałby prawo do korzystania z uprawnień pracowniczych. Oczywiście, warunkiem prawa do urlopu szkoleniowego jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych rozumiane zgodnie z treścią art. 1031 ust. 1 Kodeksu pracy. Oznacza to, że podnoszenie kwalifikacji odbywa się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.

Jeżeli pracownik podnosi kwalifikacje z własnej inicjatywy i bez zgody pracodawcy, nie przysługuje mu roszczenie o udzielenie urlopu szkoleniowego. W takim przypadku podstawą odmowy nie jest przebywanie w izolacji domowej, ale niespełnienie warunku wskazanego w art. 1031 ust. 1 Kodeksu pracy.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 1031 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.),
  • art. 4h-4hb ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.); w tekście: ustawa antykryzysowa.
Autor: Mariusz Pigulski
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »