Ulga dla seniora – czy obejmuje odprawę emerytalną?

/appFiles/site_128/images/autor/dOT5KmApVwS1lBn.jpeg

Autor: Maciej Karpiński

Dodano: 14 czerwca 2022
Ulga dla seniora – czy obejmuje odprawę emerytalną?

Pytanie: Pracownik w wieku emerytalnym nie pobiera tego świadczenia. Złożył wniosek o zastosowanie ulgi dla seniora, wobec czego jego wynagrodzenie nie jest opodatkowane. Co w sytuacji, gdy będzie odchodzić na emeryturę i rozwiąże stosunek pracy, np. 25 lipca 2022 r. – czy wynagrodzenie i odprawa emerytalna będą opodatkowane, jeżeli zostaną wypłacone 10 sierpnia 2022, tzn. w okresie, kiedy pracownik uzyska już status emeryta?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Które przychody ze stosunku pracy osoby w wieku emerytalnym są wolne od podatku?
  • Czy ulga dla seniora obejmuje przychody otrzymane po rozwiązaniu stosunku pracy?
  • Czy data wypłaty wynagrodzenia za pracę wpływa na prawo do skorzystania z ulgi dla seniora?

Odpowiedź: Ulga dla seniora obejmuje zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i odprawę emerytalną.

Zapamiętaj!

Zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i odprawa emerytalna są przychodem ze stosunku pracy i stosuje się w odniesieniu do tych przychodów ulgę dla seniora, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nie ma przy tym znaczenia, kiedy faktycznie następuje wypłata tych świadczeń. Istotne jest to, iż prawo do tych świadczeń pracownik nabył jeszcze nie będąc emerytem.

Ulga dla seniora – podstawa prawna

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w art. 27, art. 30c albo art. 30ca albo ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, otrzymane przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85 528 zł pod warunkiem, że podatnik podlega z tytułu uzyskania tych przychodów ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych oraz podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje:

  1. emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników,
  2. emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin,
  3. emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin,
  4. emerytury lub renty rodzinnej, o których mowa w ustawie z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,
  5. świadczenia, o którym mowa w art. 30 ust. 1 pkt 4a,
  6. uposażenia przysługującego w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego, o których mowa w ustawie z 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Definicja przychodów w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

W myśl art. 12 ust. 1 ww. ustawy, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności:

  • wynagrodzenia zasadnicze,
  • wynagrodzenia za godziny nadliczbowe,
  • różnego rodzaju dodatki, nagrody,
  • ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona,
  • świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika,
  • wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Wynagrodzenie i odprawa emerytalna to przychody ze stosunku pracy

Zgodnie z art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1982 r. Kodeksu pracy, przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca – do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.

Natomiast w myśl art. 921 § 1 ustawy z 26 czerwca Kodeks pracy, pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.

Ulga dla seniora obejmuje ostatnie wynagrodzenie i odprawę emerytalną

W świetle powyższego zarówno wynagrodzenie za pracę, jak i odprawa emerytalna są przychodem ze stosunku pracy. To oznacza, że stosuje się w odniesieniu do tych przychodów ulgę dla seniora.

Nie ma znaczenia, kiedy faktycznie następuje wypłata tych świadczeń. Istotne jest to, iż prawo do tych świadczeń pracownik nabył jeszcze nie będąc emerytem.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 22 § 1, art. 921 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r. poz. 1320 ze zm.)
  • art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)
Autor: Maciej Karpiński
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »