Ujęcie w PKPiR kosztu zakupu samochodu sprowadzanego z USA

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 23 listopada 2023

Pytanie: Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami zakupiła w grudniu 2022 samochód w USA (firma posiada rachunek sprzedaży na zakup tego pojazdu). Odprawa celna w Niemczech, a tym samym dostawa do Polski miało miejsce w styczniu 2023. Posiadamy dokumenty celne potwierdzające przekroczenie granicy w styczniu 2023 roku.

Nadmieniam, że zostaliśmy przez US wezwani do wykazania WNT od kontrahenta niemieckiego (agencja celna) za styczeń 2023, w kwocie w skład której wchodziła wartość pojazdu wraz z wszelkimi opłatami celnymi.

W związku z powyższym, czy zakup towaru handlowego  (samochodu) powinien być ujęty w kosztach działalności w 2022 roku, czyli z chwilą dokonania zakupu, czy dopiero w styczniu 2023 roku, czyli w miesiącu kiedy fizycznie samochód przeszedł odprawę celną i został dostarczony na terytorium Polski.

 

Odpowiedź: U podatników rozliczających koszty uzyskania przychodów tzw. metodą kasową (metoda ta jest stosowana przez większość podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów; zakładam, że dotyczy to również omawianego przypadku) koszty potrącalne są co do zasady w momencie poniesienia (zob. art. 22 ust. 4 ustawy o PIT), a za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (zob. art. 22 ust. 6b ustawy o PIT).

Czytaj też:

Powoduje to, że u podatników stosujących tę metodę koszty stają się najczęściej potrącalne w dacie wystawienia faktury, rachunku lub innego dokumentu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (zob. przykładowo interpretację indywidualną dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 4 czerwca 2012 r., nr IPTPB1/415-185/12-3/KSU).

W świetle powyższego koszt zakupu wskazanego samochodu należało ująć w podatkowych kosztach uzyskania przychodów w dacie wystawienia rachunku dokumentującego jego zakup, a więc w 2022 r. Jest tak mimo, że samochód został sprowadzony do Polski dopiero w styczniu 2023 r. Nie jest to okoliczność wpływająca na moment ujęcia kosztu jego zakupu do podatkowych kosztów uzyskania przychodów.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
Słowa kluczowe:
KPiRsamochód osobowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »