Udostępnienie danych o zatrudnieniu i zarobkach pracownika na żądanie pracownika socjalnego MOPS

/appFiles/site_128/images/autor/YUs2ZKEgykWOemI.jpeg

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Dodano: 18 sierpnia 2022
Udostępnienie danych o zatrudnieniu i zarobkach pracownika na żądanie pracownika socjalnego MOPS

Pytanie: Do zakładu pracy dostarczono pismo z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej z prośbą o wydanie zaświadczenia o zarobkach naszego pracownika. MOPS powołuje się na art. 105 w związku z art. 61 ustawy o pomocy społecznej z 12 marca 2004 r. oraz art. 77 par. 1 ustawy z 14 czerwca 1960 r.  kodeks postępowania administracyjnego. Czy pracodawca powinien wydać takie zaświadczenie? Czy pracownik musi wyrazić zgodę na udostępnienie danych o zatrudnieniu i zarobkach?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Na jakiej podstawie MOPS może zwracać się o udzielenie informacji dotyczącej zarobków pracownika?
  • Czy pracodawca może udostępniać informację o zarobkach pracownika bez jego zgody?
  • Kto może żądać od pracodawcy informacji o wynagrodzeniu pracowników?

Odpowiedź: Tak, pracodawca powinien przekazać zaświadczenie do MOPS. Nie ma konieczności uzyskiwania zgody pracownika. Podstawę do wydania zaświadczenia o zarobkach pracownika na wniosek MOPS prowadzącego postępowanie w sprawie świadczeń z pomocy społecznej stanowi przepis art. 105 ustawy 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.

Podstawa do udostępnienia danych o zatrudnieniu i zarobkach pracownika

Przepis art. 105 ustawy 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej stanowi podstawę do udzielenia informacji o zarobkach pracownika w formie zaświadczenia. Dostęp do informacji tego rodzaju nie wymaga uprzedniego wyrażenia zgody przez pracownika, którego dane dotyczą.

Z treści pytania można wyprowadzić wniosek, że prowadzone jest postępowanie w sprawie odpłatności z tytułu pobytu członka rodziny pracownika w Domu Pomocy Społecznej. Na podstawie zaświadczenia o dochodach MOPS ustala m.in. wysokość opłaty za pobyt w DPS. W innych przypadkach wysokość miesięcznych przychodów może rozstrzygać, czy dana osoba powinna otrzymywać określone świadczenia itp.

Przepis art. 105 ustawy 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej bowiem zobowiązuje:

  • jednostki sektora finansów publicznych (w tym sądy, Policję, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, KRUS i organy administracji publicznej),
  • kuratorów sądowych,
  • pracodawców,
  • podmioty wykonujące działalność leczniczą,
  • przedszkola,
  • szkoły,
  • szkoły wyższe,
  • gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych,
  • organizacje pozarządowe, o których mowa w przepisach ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie do niezwłocznego udostępnienia informacji,

które mają znaczenie dla:

  • rozstrzygnięcia o przyznaniu lub wysokości świadczeń z pomocy społecznej,
  • ustalenia wysokości odpłatności za świadczenia z pomocy społecznej, weryfikacji uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej, wysokości tych świadczeń lub odpłatności za te świadczenia.

Zaświadczenie powinno zostać wydanie niezwłocznie. Przy czym przez zwrot „niezwłocznie” należy rozumieć termin nie późniejszy niż 7 dni od dnia otrzymania wniosku kierownika ośrodka pomocy społecznej, dyrektora centrum usług społecznych, lub pracownika socjalnego.

Termin 7 dni na wydanie zaświadczenia ma jedynie charakter instrukcyjny. Jego przekroczenie może powodować skutki określone w ustawie z 14 czerwca 1960 r Kodeks postępowania administracyjnego, jeżeli możliwe jest zastosowanie przepisów tej ustawy.

Zaświadczenie o zarobkach pracownika na żądanie MOPS

Występowanie do organów państwowych i innych instytucji z wnioskiem o udzielenie informacji jest jednym z uprawnień pracownika socjalnego.

W sytuacji, gdy MOPS wniósł wniosek o udostępnienie zaświadczenia o wysokości wynagrodzenia i powołał się na przepis art. 105 ustawy 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, to pracodawca jest zobowiązany takie zaświadczenie wydać.

Na wydanie zaświadczenia pracodawca nie musi obecnie uzyskiwać zgody pracownika.

Przeczytaj również:
Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »