Trzynasta pensja – jak ją uzupełnić aby wliczyć po podstawy wymiaru chorobowego

/appFiles/site_128/images/autor/g62X1Es9fd8Tn4j.jpeg

Autor: Monika Smolczewska

Dodano: 2 listopada 2022
Trzynasta pensja – jak ją uzupełnić aby wliczyć po podstawy wymiaru chorobowego

Pytanie: Jak prawidłowo uzupełnić trzynastą pensję, aby wliczyć ją w 1/12 do podstawy chorobowej? Chodzi o pracownika pracującego w równoważnym systemie czasu pracy, czyli też w soboty niedziele i święta po 12 godzin. Dni pracy takiego pracownika jest mniej niż dni robocze dla osoby w systemie podstawowym ale godziny te same. Uzupełniając podstawę zgodnie z kalendarzem i dniami roboczymi są rozbieżności ze stanem faktycznym jaki pracownik pracował wg grafiku. Czy można to przełożyć na godziny.

  • Jakie są sposoby uzupełniania składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc?
  • Jakie składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc uwzględnia się w wynagrodzeniu chorobowym?
  • Jak na przykładzie uzupełnić trzynastą pensję, aby wliczyć ją do podstawy wymiaru chorobowego?

Przeczytaj też:

Oblicz:

Odpowiedź: Odnosząc się do pytania, należy zastosować metodę uzupełnienia przewidzianą dla zmiennych składników wynagrodzenia, tj. kwotę otrzymanego składnika rocznego po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek podzielić przez liczbę dni przepracowanych przez pracownika w roku kalendarzowym oraz pomnożyć przez liczbę dni, którą dany pracownik przepracowałby w roku kalendarzowym według harmonogramu.

Jeżeli dany pracownik, normę czasu pracy przewidzianą dla niego w miesiącu pracy winien był wypracować w 16 dni, a przepracował tylko w 10 dni (z powodu usprawiedliwionej nieobecności, np. choroby) i za ten okres przyznano mu zmienny składnik wynagrodzenia, to uzupełniamy go w podstawie chorobowego do 16 dni, a nie do kalendarza w systemie podstawowym, np. do 20 dni.

Sposoby uzupełniania składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc, do których pracownik nie zachowuje prawa w okresie pobierania zasiłku, zmniejszane proporcjonalnie w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy zgodnie z przepisami płacowymi, podlegają uwzględnieniu w podstawie wymiaru zasiłku po uzupełnieniu zgodnie z ogólnymi zasadami.

Przeczytaj też: 

Dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka), może być uzupełniony:

  • z zastosowaniem metody przewidzianej dla zmiennych składników wynagrodzenia, tj. kwotę otrzymanego składnika rocznego po pomniejszeniu o kwotę potrąconych składek dzieli się przez liczbę dni przepracowanych w roku kalendarzowym oraz mnoży przez liczbę dni, którą pracownik przepracowałby w roku kalendarzowym albo
  • z zastosowaniem metody przewidzianej dla stałych składników wynagrodzenia, tj. składnik roczny może być przyjęty w kwocie, którą pracownik otrzymałby, gdyby w danym roku kalendarzowym nie chorował, a więc w kwocie równej 8,5 proc. sumy pełnego wynagrodzenia, które pracownik otrzymałby w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie (z komentarza ZUS do ustawy zasiłkowej).

Przykład uzupełnienia:

Pracownik zachorował w lutym 2021 r. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze, zmienne premie miesięczne, nagrodę roczną. W roku kalendarzowym poprzedzającym miesiąc zachorowania pracownik przepracował 208 dni roboczych, 28 dni był niezdolny do pracy, pobierając wynagrodzenie chorobowe, a 15 dni sprawował opiekę i pobierał zasiłek opiekuńczy. Tymczasem pracownik miał obowiązek przepracować 251 dni roboczych. Wynagrodzenie dodatkowe zostało zmniejszone o świadczenia zasiłkowe, czyli nie zostało wypłacone za łącznie 43 dni nieobecności. Wypłacone pracownikowi wynagrodzenie roczne, po pomniejszeniu o kwoty potrąconych składek, wyniosło 2000 zł. Należy je uzupełnić do kwoty, jaką pracownik otrzymałby, gdyby przepracował cały rok. Po uzupełnieniu wynagrodzenie to wynosi 2413,46 zł:

(2.000 zł: 208 dni x 251 dni) = 2.413,46 zł.

W tym przykładzie, przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić przeciętne miesięczne wynagrodzenie pracownika za okres od lutego 2020 r. do stycznia 2021 r. (w tym premie miesięczne również przyjąć po uzupełnieniu) oraz 1/12 część uzupełnionego dodatkowego wynagrodzenia rocznego wypłaconego za poprzedni rok kalendarzowy.

Zapamiętaj!

Jeżeli składnik wynagrodzenia uwzględniany w podstawie wymiaru zasiłku przysługuje, lecz nie został wypłacony do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków, do podstawy wymiaru danego zasiłku przyjmuje się ten składnik w wysokości wypłaconej za poprzedni okres.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okres dłuższe niż miesiąc w wynagrodzeniu chorobowym

Oprócz składników przysługujących za okresy miesięczne, w podstawie wymiaru zasiłku uwzględnia się składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc. Kwartalne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku w wysokości 1/12 kwot wypłaconych pracownikowi za cztery kwartały kalendarzowe poprzedzające miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Składniki wynagrodzenia przysługujące za okresy roczne, uwzględnia się w podstawie wymiaru zasiłku chorobowego w wysokości stanowiącej 1/12 kwoty wypłaconej pracownikowi za rok kalendarzowy poprzedzający miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

W przypadku, gdy w okresie, z którego ustala się podstawę wymiaru zasiłku chorobowego, niektóre składniki wynagrodzenia (np. premie) wypłacone zostały zaliczkowo, do ustalenia podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się te składniki w wysokości wypłaconej zaliczkowo, a po ich wyrównaniu podstawę wymiaru zasiłku przelicza się uwzględniając te składniki i wyrównuje wysokość zasiłku.

Jeżeli jednak składniki wynagrodzenia, uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku przysługują lecz nie zostały wypłacone do czasu ostatecznego sporządzenia listy wypłat zasiłków chorobowych, do podstawy wymiaru zasiłku przyjmuje się te składniki w wysokości wypłaconej za poprzednie okresy. W tym przypadku podstawy wymiaru zasiłku nie przelicza się ponownie.

Do składników wynagrodzenia przysługujących za okresy dłuższe niż miesiąc (np. kwartalnych, rocznych), zmniejszanych proporcjonalnie w związku z usprawiedliwioną nieobecnością w pracy w okresie, za który są wypłacane, stosuje się zasadę uzupełnienia zgodnie z wcześniej podanymi zasadami dot. składników za okresy miesięczne. Jeżeli składniki te są zmniejszane z tytułu usprawiedliwionej nieobecności w pracy ale nie w sposób proporcjonalny, są one uwzględniane w podstawie wymiaru zasiłku w kwocie faktycznie wypłaconej, bez uzupełniania.

Autor: Monika Smolczewska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »