Transakcja sprzedaży towaru dla niepodatnika z UE – skutki w VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 28 marca 2023

Pytanie: Jesteśmy czynnym podatnikiem VAT-UE. Sprzedaliśmy towary przez portal Allegro dla osoby fizycznej z Litwy. Klient zapłacił za towar. Towar wysyłamy za pośrednictwem firmy kurierskiej. Koszty wysyłki będą stanowiły oddzielną pozycję na fakturze. Jest to pierwsza nasza sprzedaż dla klienta indywidualnego z UE. 1. Czy fakturę sprzedaży należy wystawić ze stawką VAT 23%? 2. Czy taką sprzedaż należy zewidencjonować na kasie fiskalnej? 3. W której pozycji deklaracji VAT-7 wykazać taką sprzedaż? 4. Czy w JPK_V7 należy taką fakturę oznaczyć kodem WSTO_EE ?

Po przeczytaniu tekstu:

  • Poznasz skutki w VAT dotyczące transakcji sprzedaży towaru dla nie podatnika;
  • Sprawdzisz jak wykazać taką sprzedaż w JPK_VAT i jakich użyć oznaczeń.

Polecamy też:

Korekta pliku JPK_VAT – jak powinna wyglądać

Wykazywanie w JPK_VAT sprzedaży zafakturowanej i zafiskalizowanej

Odpowiedź: Transakcję sprzedaży towaru dla niepodatnika z innego państwa członkowskiego, należy opodatkować stawką VAT właściwą dla sprzedaży tego towaru w kraju (np. 23%). Sprzedaż towaru dla niepodatnika z innego państwa członkowskiego, może korzystać ze zwolnienia z rejestracji fiskalnej w oparciu o poz. 36 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień.

Sprzedaż WSTO (opodatkowaną w kraju siedziby sprzedawcy, tj. do limitu) należy wykazać tak, jak każdą inną sprzedaż krajową, w poz. P_19 i P_20 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Transakcja WSTO powinna zostać ujęta w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT odrębnie, na  podstawie faktury lub dowodu wewnętrznego (WEW), dodatkowo zaopatrzonych w znacznik WSTO_EE.

Wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (WSTO)

W przedstawionej sprawie mamy do czynienia z tzw. wewnątrzwspólnotową sprzedażą towarów na odległość (WSTO).

WSTO oznacza dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego przez dostawcę (podatnika sprzedającego te towary) lub w jego imieniu, osobie niebędącej podatnikiem lub osobie traktowanej jak osoba niebędąca podatnikiem. Definicja WSTO zawarta została w art. 2 pkt 22a ustawy o VAT. 

Zasadniczo państwem opodatkowania WSTO jest kraj, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy. Jeżeli jednak całkowita wartość dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO, jak i usług telekomunikacyjnych, nadawczych i elektronicznych (TBE) świadczonych na rzecz konsumentów z innych krajów członkowskich nie przekroczyła u podatnika - posiadającego siedzibę tylko na terytorium kraju- w trakcie roku podatkowego oraz w  poprzednim roku podatkowym kwoty 42.000 zł, podatnik opodatkowuje dostawy WSTO w swoim kraju.

Zakładam, że z taką sytuacją mamy do czynienia w sprawie podatkowej opisanej w pytaniu. Jest to bowiem pierwsza u podatnika sprzedaż towaru konsumentowi z innego państwa członkowskiego. 

W myśl art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT podatnik dokonujący WSTO (poza procedurą OSS) obowiązany jest wystawić fakturę dokumentującą dostawę.  Zatem obowiązkowo fakturuje (na podstawie polskich przepisów) dostawę  WSTO ten przedsiębiorca, gdy krajem opodatkowania dostawy jest (jeszcze) Polska. Od omawianej regulacji nie ma wyjątku.
 

Zwolnienie z obowiązku ewidencji na kasie

WSTO podlegające opodatkowaniu w Polsce na rzecz osób fizycznych z innego państwa członkowskiego, generalnie podlega zaewidencjonowaniu w kasie rejestrującej. Przedsiębiorca dokonujący takiej dostawy może jednak skorzystać ze zwolnienia zamieszczonego w poz. 36 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie poz. 36 załącznika do rozporządzenia, zwalnia się z obowiązku fiskalizacji dostawę towarów w systemie wysyłkowym (pocztą lub przesyłkami kurierskimi), jeżeli:
•    dostawca towaru otrzyma w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), 
•    a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). 


Przypomnieć warto, iż sprzedaż towarów wymienionych w § 4 rozporządzenia wyklucza możliwość korzystania z jakichkolwiek zwolnień z ewidencjonowania.

Ujęcie sprzedaży w pliku JPK_VAT

Sprzedaż należy zaewidencjonować w części ewidencyjnej pliku JPK_VAT po stronie podatku należnego w poz. K_19 i K_20 oraz w części deklaracyjnej w poz. P_19 i P_20.
Transakcja podatnika uznana za WSTO, podlega ujęciu w pliku JPK_VAT z oznaczeniem WSTO_EE.

Od 1 stycznia 2023 r. transakcję WSTO ujętą w ewidencji VAT zapisem zbiorczym (np. z kasy rejestrującej- RO), należy wykazywać w ewidencji odrębnie na podstawie dowodu wewnętrznego (oznaczonego „WEW") oraz jako WSTO_EE. Jeżeli podstawą zapisu księgowego transakcji będzie wyłącznie wystawiona dla litewskiego nabywcy faktura, albowiem podatnik skorzysta ze zwolnienia z fiskalizacji transakcji, to faktura w pliku JPK_VAT przyjmie także oznaczenie WSTO_EE.

Podstawa prawna: 

art. 2 pkt 22a, art. 106b ust. 1 pkt 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.),

§ 2 rozporządzenia ministra finansów z 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz.U. z 2021 r., poz. 2442),

§ 10 ust. 6 rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2019 r. poz. 1988 ze zm.).

Autor: Jolanta Kica
doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »