Stosowanie oznaczenia TP w przypadku spółek

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 14 marca 2023

Pytanie: Jesteśmy spółką z o.o. i czynnym podatnikiem VAT. Występuje u nas sprzedaż z podmiotami powiązanymi. Mamy wątpliwość, co do stosowania oznaczeń "TP" w pliku JPK. Czy powinniśmy stosować to oznaczenie, jeżeli występuje transakcja z następującymi podmiotami: Sp. z o.o., której jedynym wspólnikiem jest spółka SA, a której prezesem jest brat prezes naszej spółki z o.o.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy w opisanej sytuacji spółki stanowią podmioty powiązane i mają obowiązek stosować oznaczenie „TP” w pliku JPK_VAT.

Polecamy też:

Odpowiedź: W opisanej sytuacji spółki są ze sobą powiązane, a w konsekwencji dokonywane między nimi transakcje powinny być oznaczane kodem „TP”.

Na podstawie § 10 ust. 4 rozporządzenia w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku VAT podatnicy mają obowiązek wykazywania w ewidencji VAT oznaczeń dotyczących niektórych transakcji. Analogiczne oznaczenia powinny być wykazywane w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT (nie ma natomiast obowiązku stosowania tych oznaczeń na wystawianych fakturach czy innych dokumentach).

Jednym z takich oznaczeń jest oznaczenie „TP”. Oznaczenie to powinno być stosowane do transakcji stanowiących sprzedaż w przypadku istnienia powiązań między nabywcą a dokonującym dostawy towarów lub usługodawcą, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT (zob. § 10 ust. 4 pkt 3 wskazanego rozporządzenia).

Powiązaniami, o których mowa w art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, są powiązania w rozumieniu art. 23m ust. 1 pkt 5 ustawy o PIT, i art. 11a ust. 1 pkt 5 ustawy o CIT, a więc relacje, o których mowa w art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT i art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT występujące pomiędzy podmiotami powiązanymi. Jednocześnie z przepisów art. 23m ust. 1 pkt 4 ustawy o PIT i art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wynika, iż za podmioty powiązane uważa się między innymi podmioty, na które wywiera znaczący wpływ małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot.

Z kolei z przepisów art. 23m ust. 2 ustawy o PIT oraz art. 11a ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że przez wywieranie znaczącego wpływu rozumie się między innymi:

1)     posiadanie bezpośrednio lub pośrednio co najmniej 25% praw głosu w organach zarządzających,

2)     faktyczną zdolność osoby fizycznej do wpływania na podejmowanie kluczowych decyzji gospodarczych przez osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nieposiadającą osobowości prawnej,

3)     pozostawanie w związku małżeńskim albo występowanie pokrewieństwa lub powinowactwa do drugiego stopnia.

Wskazane w treści pytania osoby stanowiące rodzeństwo (a więc osoby między którymi występuje pokrewieństwo drugiego stopnia) wywierają znaczący wpływ odpowiednio na spółkę z o.o. (siostra) oraz spółkę akcyjną (brat). Spółki te stanowią w związku z tym podmioty, na które wywiera znaczący wpływ małżonek, krewny lub powinowaty do drugiego stopnia osoby fizycznej wywierającej znaczący wpływ na co najmniej jeden podmiot. Powoduje to, że spółki te są ze sobą powiązane, a w konsekwencji dokonywane między nimi transakcje powinny być oznaczane kodem „TP”.

Podstawa prawna: 

-       § 10 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia ministra finansów, inwestycji i rozwoju z 15 października 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług (Dz.U. poz. 1988 ze zm.),

-       art. 32 ust. 2 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.),

-       art. 23m ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.),

-       art. 11a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2022 r. poz. 2587 ze zm.).

Autor:   Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »