Stawka VAT na dostawę towaru pozostającego w Polsce

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 grudnia 2022

Pytanie: Sprzedaliśmy towar za pośrednictwem Allegro dla kontrahenta z Litwy. Faktura sprzedaży wystawiona jest na kontrahenta z litewskim numerem NIP, a miejsce dostawy wskazane przez kontrahenta jest w Polsce. Towar nie opuścił terytorium kraju, więc zastosowaliśmy 23% stawkę VAT. Kontrahent żąda wystawienia korekty faktury na stawkę 0% powołując się na Dyrektywę Unii Europejskiej 2006/112/WE/138. Czy możemy wystawić fakturę sprzedaży ze stawką 0% gdy towar nie opuszcza terytoriom kraju?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jaka stawka VAT powinna być zastosowana w przypadku dostawy towaru pozostającego w Polsce.

Polecamy też:

Dostawy na rzecz przedsiębiorców i konsumentów z innych państw członkowskich UE

 

Odpowiedź: Prawidłowo zastosowaliście Państwo 23% stawkę VAT.

 

Z punktu widzenia polskich przepisów VAT dokonywane przez podatników dostawy towarów dzielą się na cztery rodzaje. Są to dostawy towarów na terytorium kraju, dostawy towarów poza terytorium kraju, wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów, eksport towarów.

Czytaj też:

Wewnątrzwspólnotowych dostawa towarów

Cechą charakterystyczną wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów oraz eksportu towarów jest wysyłanie lub transportowanie towarów między, odpowiednio, Polską a innym państwem członkowskim (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów – zob. art. 13 ust. 1 ustawy o VAT) oraz Polską a terytorium poza Unią Europejską (eksport towarów – zob. art. 2 pkt 8 u.p.t.u.).

W przedstawionym stanie faktycznym do żadnego z takich przemieszczeń w związku z dokonaniem dostawy nie dojdzie, a w konsekwencji wskazana dostawa (sprzedaż) towarów nie stanowiła wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ani eksportu towarów.

Miejsce dostawy towaru

Jednocześnie skoro w momencie dokonania wskazanej dostawy (sprzedaży) będący jej przedmiotem towar znajdował się w Polsce, miejsce dokonania jego dostawy znajdowało się na terytorium kraju (na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 lub 3 ustawy o VAT).

W konsekwencji jego dostawa stanowiła „zwykłą” dostawę krajową, tyle że dokonaną na rzecz litewskiego kontrahenta. Dla tego typu dostaw obowiązujące w Polsce nie przewidują stosowania stawki 0% ani żadnej innej szczególnej stawki VAT (nie przewidują również tego przepisy unijne). W konsekwencji przedmiotowa dostawa była opodatkowana podatkiem VAT według stawki krajowej, czyli 23%.

Skutki dla podatnika

A zatem prawidłowe było udokumentowanie dostawy przedmiotowego towaru fakturą ze stawką VAT 23%. Żądanie kontrahenta wystawienia faktury korygującej na stawkę 0% jest bezpodstawne.

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »