Sprawozdanie 2022 a nieujęcie w ewidencji środka trwałego

/appFiles/site_128/images/autor/2AkRa0XNc39uWTj.jpeg

Autor: Monika M. Brzostowska

Dodano: 20 czerwca 2023

Pytanie: Spółka sporządziła sprawozdanie finansowe za rok 2022, które było badane przez biegłego rewidenta i na dzień 17 kwietnia 2023 r. otrzymała pozytywną opinię z badania. Pod koniec kwietnia podczas weryfikacji środków trwałych wytypowanych do remontu w 2023 roku okazało się, że niestety jeden ze środków trwałych nie był ujęty w ewidencji, środek pochodzi z lat 80, nie posiadamy dokumentacji środka ani kosztów jego budowy, nie jest znane też jego pochodzenie. Nie odnotowano też środka trwałego w arkuszach spisu z natury podczas inwentaryzacji. Spółka podjęła decyzję, aby ujawnić środek trwały i wpisać go do ewidencji, w tym celu zlecono wycenę środka trwałego. Wartość środka trwałego została ujęta w miesiącu ujawnienia (kwiecień 2023) w księgach rachunkowych zapisem Wn Środki trwałe, Ma 845 RMP. Amortyzacja będzie rozliczana, jak przy środku trwałym otrzymanym nieodpłatnie: Wn 400 Amortyzacja Ma 070 odpisy umorzeniowe i jednocześnie Wn 845 RMP, Ma 760 Pozostałe przychody operacyjne. Wartość środka trwałego z wyceny wynosi 100.000 zł. Brak ujęcia w ewidencji środka trwałego potraktowano jako błąd nieistotny. Czy spółka może ująć w księgach rachunkowych środek trwały w bieżącym okresie, czy z uwagi na fakt, że sprawozdanie nie jest jeszcze zatwierdzone przez zgromadzenie akcjonariuszy powinna wprowadzić poprawki w sprawozdaniu za 2022 rok.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak postąpić, jeżeli po sporządzeniu sprawozdania finansowego za 2022 rok okazało się, że w ewidencji nie został ujęty środek trwały.

Polecamy szkolenia online:

Uproszczenia w sprawozdaniu finansowym a wybór właściwej struktury sprawozdania finansowego (część 1)

Uproszczenia w sprawozdaniu finansowym a wybór właściwej struktury sprawozdania finansowego (część 2)

Sprawozdania finansowe w pytaniach i odpowiedziach - poznaj rozwiązania dla księgowych

Odpowiedź: Błędy popełnione w bieżącym roku obrotowym, wykryte po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, ale przed jego zatwierdzeniem, potraktowane przez spółkę jako nieistotne ujmuję się w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego.

Oglądaj:

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Czytaj też:

Zgodnie z pkt 5.4 ksr 7 błędy popełnione w bieżącym roku obrotowym, wykryte po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, ale przed jego zatwierdzeniem, uznane przez jednostkę za istotne w rozumieniu pkt 5.5 standardu, wymagają korekty w księgach rachunkowych bieżącego roku obrotowego i odpowiedniej zmiany rocznego sprawozdania finansowego. Skutki błędów uznane za nieistotne ujmuje się w księgach rachunkowych następnego roku obrotowego.

Znajduję to również potwierdzenie w przepisach uor bowiem w myśl art. 54 ust 1 uor jeżeli po sporządzeniu rocznego sprawozdania finansowego, a przed jego zatwierdzeniem, jednostka otrzymała informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, lub powodujących, że założenie kontynuowania działalności przez jednostkę nie jest uzasadnione, powinna ona odpowiednio zmienić to sprawozdanie, dokonując jednocześnie odpowiednich zapisów w księgach rachunkowych roku obrotowego, którego sprawozdanie finansowe dotyczy, oraz powiadomić biegłego rewidenta, który sprawozdanie to bada lub zbadał.

Jeżeli zdarzenia, które nastąpiły po dniu bilansowym, nie powodują zmiany stanu istniejącego na dzień bilansowy, to odpowiednie wyjaśnienia zamieszcza się w informacji dodatkowej.

Dodać należy, iż przy ocenie istotności błędów konieczne jest przy tym łączne rozpatrywanie skutków wszystkich wykrytych błędów, ponieważ - chociaż każdy z nich z osobna może być nieistotny - łącznie mogą spowodować istotne zniekształcenie rocznego sprawozdania finansowego.

Proszę się też skontaktować ze swoim biegłym, co on sądzi na ten temat.

Podstawa prawna: 

- Uchwała Nr 3/2018 Komitetu Standardów Rachunkowości z 13 listopada 2018 r. w sprawie przyjęcia aktualizacji Krajowego Standardu Rachunkowości Nr 7 "Zmiany zasad (polityki) rachunkowości, wartości szacunkowych, poprawianie błędów, zdarzenia następujące po dniu bilansowym - ujęcie i prezentacja" (Dz. Urz. MF z 2019 r. poz. 2).

- ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.).

Autor: Monika M. Brzostowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »