Ruchomy czas pracy i zgodność z Kodeksem pracy – przypadek poniedziałkowych godzin pracy od 10.00 do 18.00

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 15 listopada 2023
Pytanie:

Pracodawca chce wprowadzić w stałym systemie czasu pracy, pracę w poniedziałki, w godz. od 8.00 do 18.00, przy zachowaniu 8 godzinnego dnia pracy. W tej sytuacji część pracowników musi rozpocząć pracę o godz. 10.00. W pozostałych dniach tygodnia wszyscy mają pracować w godzinach od 8.00 do 16.00. Dla pracowników, którzy rozpoczęli pracę w poniedziałek o godz. 10.00 doba pracownicza trwa do wtorku do godz. 10.00. Jak to się ma do przepisów o czasie pracy? Czy taki rozkład czasu pracy jest prawidłowy? Jak prawidłowo ustalić czas pracy w takiej sytuacji?

Odpowiedź:

W ruchomym czasie pracy pracownik może ponownie wykonywać pracę w tej samej dobie pracowniczej.

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy

Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy lub przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy. Taki sposób organizacji czasu pracy zwany jest ruchomym czasem pracy.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Ruchomy czas pracy a ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie

W ruchomym czasie pracy ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.  W ruchomym czasie pracy pracownik może więc rozpoczynać pracę o godzinie wcześniejszej niż poprzedniego dnia, bez ryzyka wystąpienia pracy nadliczbowej oraz naruszenia doby pracowniczej. 

Ruchomy czas pracy może być stosowany w każdym systemie czasu pracy. Wykonywanie pracy w ruchomym czasie pracy nie może naruszać prawa pracownika do 11- godzinnego odpoczynku dobowego i 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

W przypadku, o którym mowa w pytaniu, pracodawca może więc wprowadzić ruchomy czas pracy, w ramach którego pracownicy będą świadczyć pracę w poniedziałki od 10.00 do 18.00, a w pozostałe dni tygodnia od 8.00 do 16.00.

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
Słowa kluczowe:
ruchomy czas pracy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »