Rozpoznawanie dla celów VAT zakupów towarów dostarczanych z magazynów w Europie przez chińskiego sprzedawcę

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 9 sierpnia 2023

Pytanie: Podatnik dokonuje nabycia towaru z firmy z siedziba na ternie Chin, najpierw negocjacje z dostawcą na platformie Alibaba odnośnie ilości sztuk oraz miejsca wysyłki towaru. Towar przychodzi z magazynów położonych np. Polska, Hiszpania, Francja itd. Po akceptacja oferty od dostawcy, podatnik zatwierdza zamówieni i dostawca generuje link do płatności za zamówienie za pośrednictwem platformy Alibaba. Płatność dokonywana jest pomocą PayU lub Przelewy24 w PLN. Podatnik po dokonaniu transakcji, otrzymuję dokument potwierdzający transakcję, na którym znajdują się takie informacje jak numer transakcji, data, kwota zapłacona w PLN i prowizja dla Alibaba za przeprowadzenie transakcji. Po dostarczeniu towaru, dostawca wystawia fakturę, na której znajdują się informacje takie jak data zamówienia, numer zamówienia i koszty, wyrażone w USD i na FV sprzedawca jest dostawca z Chin. Podatnik do faktury załącza list przewozowy nie posiada dokumentów SAD Dostawa dokonywana jest z magazynów położonych na terenie UE rozpoznawana i jest rozpoznawana dla celów podatku VAT jako import towar i wykazywana w deklaracji VAT -7 w pozycji P_25 Czy takie postępowanie jest poprawne na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czym jest import towarów;

Jakie skutki w VAT ma zakupów towarów dostarczanych z magazynów w Europie przez chińskiego sprzedawcę i jak to rozliczyć.

Polecamy też:

Korekta wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Rozliczenie wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego

Towar przywożony z Turcji – import czy WNT

Odpowiedź: Podatnik postępuje nieprawidłowo, wykazując w pliku JPK_VAT import towarów.

Import towarów

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest import towarów na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT), czyli przywóz towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej (zob. art. 2 pkt 7 ustawy o VAT), którego miejsce – w świetle przepisów art. 26a ustawy o VAT – znajduje się na terytorium Polski.

W przedstawionej sytuacji towary są dostarczane klientowi z magazynów położonych na terytorium Unii Europejskiej. W związku z ich dostarczeniem klientowi nie dochodzi zatem do przywozu towarów z terytorium państwa trzeciego na terytorium Unii Europejskiej, a więc do importu towarów. Nie ma zatem w przedstawionej sytuacji powodu do rozpoznawania przez podatnika importu towarów, w tym importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a ustawy o VAT. W szczególności powodem takim nie jest fakt, że sprzedającym jest firma posiadająca siedzibę na terytorium Chin.

Uważam zatem, że w przedstawionej sytuacji podatnik postępuje nieprawidłowo wykazując w pliku JPK_VAT import towarów. Powinien on rozpoznawać:

1)     wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów (do czego służą pola K_23 i K_24 części ewidencyjnej oraz pola P_23 i P_24 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT) – w zakresie w jakim towary są mu dostarczane z magazynów położonych na terytorium państw członkowskich innych niż Polska (np. z Hiszpanii czy Francji),

2)     dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca (do czego służą pola K_31 i K_32 części ewidencyjnej oraz pola P_31 i P_32 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT) – w zakresie w jakim towary są mu dostarczane z magazynów położonych na terytorium Polski (chyba że chiński sprzedawca ma na terytorium Polski stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT).

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »