Rozliczenie VAT z tytułu nabycia importowanego towaru odprawianego przez sprzedawcę

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 21 sierpnia 2023

Pytanie: Jestem czynnym podatnikiem VAT. Otrzymałam towar z GB i odprawa celna została zrobiona na warunkach DDP, czyli VAT zapłacił nadawca. Czy i jak mogę rozliczyć VAT zapłacony przez nadawcę w JPK?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy w przedstawionej sytuacji podatnik odliczy VAT z tytułu importu towarów;

Jak rozliczyć transakcję w JPK_VAT.

Polecamy też:

Jakie są zasady rozliczania importu usług. Podcast

Zakup usług od zagranicznych kontrahentów w ramach importu usług

Obowiązek podatkowy z tytułu importu usług księgowych

 

Odpowiedź: Z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy. W świetle tego przepisu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu importu powstać może wyłącznie u podatnika importującego te towary, a więc u podatnika, na którym ciąży obowiązek uiszczenia cła (zob. art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), ewentualnie u podatnika, który jest uprawniony do korzystania z procedury uszlachetniania czynnego lub procedury odprawy czasowej (zob. art. 17 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT).

 

Import towaru odprawionego przez sprzedawcę

W przedstawionej sytuacji podatnikiem takim jest sprzedawca, a nie Państwa firma. Uważam w związku z tym, że w przedstawionej sytuacji nie przysługuje Panu prawo do odliczenia VAT z tytułu importu towarów (podobnie przykładowo Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 18 października 2017 r. – sygn. 0112-KDIL1-3.4012.202.2017.4.KM), a więc nie może Pan odliczyć podatku VAT zapłaconego przez nadawcę w swoim pliku JPK_VAT.

Opodatkowanie VAT

Wskazać jednocześnie pragnę, że – jak stanowi art. 22 ust. 4 ustawy o VAT - w przypadku gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika lub podatnika podatku od wartości dodanej, który jest również podatnikiem z tytułu importu albo zaimportowania tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu albo zaimportowania tych towarów. Powoduje to, że w przedstawionej sytuacji miejsce dostawy dokonywanej przez brytyjskiego sprzedawcę znajduje się na terytorium Polski, a w konsekwencji dostawa ta podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Skutki dla podatnika

Przy czym – zakładając, że brytyjski sprzedawca nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej ani nie jest w Polsce zarejestrowany jako podatnik VAT – to Pan jest podatnikiem z tytułu dokonania tej dostawy (na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT). Oznacza to, że z tytułu wskazanego zakupu ma Pan obowiązek naliczyć podatek VAT należny (obliczony według stawki właściwej w Polsce dla nabytego towaru, zapewne 23%) i wykazać przedmiotowy zakup w polach K_31 i K_32 części ewidencyjnej pliku JPK_VAT oraz uwzględnić w polach P_31 i P_32 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT).

Ujęcie transakcji w JPK_VAT

Podatek ten stanowi jednocześnie kwotę podatku naliczonego (zob. art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. b ustawy o VAT). Kwota ta może zostać przez Pana odliczona na zasadach ogólnych (o ile przedmiotowy będzie przez Pana wykorzystywany do wykonywania czynności dających prawo do odliczenia, w szczególności do wykonywania czynności opodatkowanych), tj. poprzez wykazanie przedmiotowego zakupu w polach K_40 i K_41 albo K_42 i K_43 części ewidencyjnej oraz uwzględnienie go w polach P_40 i P_41 albo P_42 i P_43 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT.

Podstawa prawna: 

art. 17, art. 22 ust. 4 oraz art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r., poz. 931 z późn. zm.)

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »