Procedura wprowadzenia zmian w Regulaminie ZFŚS – daty i uzgodnienia

/appFiles/site_128/images/autor/g62X1Es9fd8Tn4j.jpeg

Autor: Monika Smolczewska

Dodano: 31 października 2023
Pytanie:

Planujemy zmienić Regulamin ZFŚS. Czy nowy Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania czy po 14 dniach od daty zatwierdzenia?

Odpowiedź:

Wprowadzenie Regulaminu ZFŚS w życie następuje z dniem w nim określonym. Przepisy nie precyzują, w jakim terminie Regulamin ZFŚS powinien wejść w życie w danym zakładzie pracy. Datę wejścia w życie tego regulaminu można ustalić zarówno po 14 dniach od daty zatwierdzenia, jak i z dniem podpisania i podania go do wiadomości. Zazwyczaj ustala się, że

Regulamin wejdzie w życie w terminie przyjętym zwyczajowo w zakładzie pracy.

Zmiany do Regulaminu podaje się do wiadomości publicznej wszystkich pracowników, w sposób zwyczajowo przyjęty w danym zakładzie pracy (np. poprzez zamieszczenie na zakładowych tablicach informacyjnych, drogą mailową itp.).

Tryb wprowadzania zmian do Regulaminu ZFŚS jest taki sam jak w przypadku jego powstania. Regulamin oraz zmiany do regulaminu podlegają uzgodnieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów. W tym samym trybie dokonuje się zmiany regulaminu.

Pracodawca zobowiązany jest do przygotowania Porozumienia zmieniającego całość lub część jego zapisów. Opracowany projekt Regulaminu następnie powinien zostać przekazany do wszystkich działających na terenie danego zakładu pracy związków zawodowych.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jeżeli u pracodawcy działa tylko jedna organizacja związkowa, to w terminie 30 dni od dnia otrzymania projektu Regulaminu powinna przedstawić pracodawcy swoje stanowisko. W sytuacji, kiedy jednocześnie funkcjonuje klika związków zawodowych, powinny one we wskazanym wyżej terminie przedstawić wspólnie uzgodnione stanowisko.

Jeżeli w wyznaczonym terminie związki zawodowe nie przedstawią wspólnie uzgodnionego stanowiska, to po rozpatrzeniu stanowisk poszczególnych związków zawodowych, pracodawca ma możliwość samodzielnego podjęcia decyzji w sprawie wprowadzenia zmian.

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Jeżeli związki zawodowe przedstawią wspólne stanowisko, to powinny rozpocząć się rokowania. Wszystkie działające związki muszą uzgodnić wspólne stanowisko, ponieważ stanowi ono warunek konieczny do wprowadzenia zmian. Gdy nie ma zgody wszystkich związków, negocjacje prowadzone są dalej, aż do momentu zawarcia porozumienia.

Autor: Monika Smolczewska
Słowa kluczowe:
regulamin ZFŚS
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »