Otrzymanie faktury z VAT a wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 czerwca 2023

Pytanie: Otrzymałam fakturę od kontrahenta zagranicznego z VAT - w jednym przypadku ze stawką polską - sprzedawca zastosował błędnie OSS dla os. fizycznej - my jesteśmy podatnikiem VAT i firmą, w drugim przypadku ze stawką zagranicznego klienta. Sprawdzono wszelkie możliwości - klient nie jest zarejestrowany w Polsce. Stwierdzono, że klient wystawił błędnie fakturę i nie wystawił nowej z reverse chargé. Czy w takim przypadku stosujemy mimo wszystko WNT i można wykazać podatek należny i naliczony od kwoty ich ostatecznej?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak postąpić, jeżeli dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zostały przez dostawców błędnie opodatkowane podatkiem VAT.

Polecamy też:

Rozliczenie zaliczkowanego zakupu stanowiącego wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów

Wewnątrzwspólnotowe nabycie alkoholu – jak rozliczyć

Jak rozliczyć wewnątrzwspólnotowe nabycie naczepy

 

Odpowiedź: Polski nabywca obowiązany jest rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT). Do wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów dochodzi najczęściej, jeżeli spełnione są łącznie cztery warunki:

1)     doszło do nabycia prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz (zob. art. 9 ust. 1 ustawy o VAT), oraz

2)     nabywcą towarów był podatnik, a nabywane towary mają służyć działalności gospodarczej podatnika, lub nabywcą towarów jest osoba prawna niebędąca podatnikiem,

3)     dokonujący dostawy jest podatnikiem,

4)     nie ma zastosowania żadne z określonych przepisami art. 10 ustawy o VAT wyłączeń występowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.

Jeżeli warunki te są spełnione, obowiązkiem podatników nabywających towary jest rozpoznawanie wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów. Jest tak również, jeżeli dostawy towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zostały przez dostawców błędnie opodatkowane podatkiem VAT. Przy czym jest tak niezależnie od tego według jakiej stawki (swojego kraju, polskiej czy jeszcze innej) VAT zagraniczny sprzedawca naliczył podatek VAT, jak również od tego czy uczynił to z zastosowaniem unijnej procedury OSS czy bez jej zastosowania.

Powoduje to, że w obu wskazanych sytuacjach polski nabywca obowiązany jest rozpoznać wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Przy czym w obu tych sytuacjach podstawą opodatkowania jest zapłacona kwota (zob. art. 30a ust. 1 w zw. z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT), a więc polski należny podatek VAT z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów obliczyć należy od kwoty brutto z otrzymanej faktury.

 

 

Autor: Tomasz Krywan, autor jest doradcą podatkowym
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »