Otrzymanie dofinansowania a proporcja i prewspółczynnik

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 lipca 2023

Pytanie: Spółka cywilna (KPiR + VAT tylko sprzedaż opodatkowana) chce wystąpić do urzędu pracy o dofinansowanie prac interwencyjnych. Czy jeśli spółka otrzyma to dofinansowanie, to powinna tę kwotę liczyć do proporcji VAT albo prewspółczynnika? Jak go oszacować? Od kiedy go stosować? Czy powinna wystąpić do US o ustalenie?

 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Czy dofinansowanie z urzędu pracy na dofinansowanie prac interwencyjnych trzeba uwzględnić w proporcji VAT.

Czytaj też:

Odliczenie VAT od najmu w proporcji

Nowości w VAT: Poznaj 8 pytań i odpowiedzi dotyczących SLIM VAT 3

Odliczanie VAT przez stowarzyszenie – jak liczyć proporcję

Odpowiedź: Wskazanego dofinansowania spółka nie musi wliczać ani do proporcji stosowanej dla celów odliczeń częściowych, ani do prewspółczynnika. Nie ma również potrzeby występowania przez spółkę do urzędu skarbowego o ustalenie tych wskaźników.

Zasady ustalania proporcji dla celów odliczeń częściowych określają przepisy art. 90 ust. 3-10 ustawy o VAT. Z przepisów tych wynika, że proporcję tę ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo (zob. art. 90 ust. 3 ustawy o VAT).

Przy ustalaniu tej proporcji nie uwzględnia się przy tym dotacji, subwencji ani dopłat o podobnym charakterze innych niż uwzględnianych w podstawie opodatkowania (zgodnie z art. 29a ust. 1 ustawy o VAT). Przewidujący to przepis (określony w art. 90 ust. 7 ustawy o VAT) uchylony został w 2005 r.

Powoduje to, że nie ma podstaw do uwzględniania wskazanego dofinansowania (które to dofinansowanie w świetle art. 29a ust. 1 ustawy o VAT nie stanowi elementu podstawy opodatkowania podatkiem VAT) przy ustalaniu proporcji dla celów odliczeń częściowych. Z podobnych względów dofinansowania tego nie należy uwzględniać przy ustalaniu tzw. prewspółczynnika, o którym mowa w art. 86 ust. 2a ustawy o VAT.

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »