Opodatkowanie dostawy towarów wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 18 września 2023

Pytanie: Spółka dokonuje sprzedaży wyrobów z terytorium PL. Spółka polska organizuje transport na zasadach Incoterms DAP. Nabywcą towarów jest spółka niemiecka, natomiast towar będzie transportowany bezpośrednio z terytorium Polski na terytorium Holandii. Proszę o informacje, jak powinniśmy opodatkować tę transakcję (0 % jako WDT?) i jak ona powinna być wykazana w JPK_VAT, tak aby poprawnie zostało to zdarzenie gospodarcze zaraportowane wg naszych wymagań prawnych. Jak ją rozliczą pozostali uczestnicy?

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Jak opodatkować dostawę towarów dokonywaną przez pierwszego z uczestników wewnątrzwspólnotowejtransakcji trójstronnej.

Polecamy też:

Wykazanie w pliku JPK_VAT wewnątrzwspólnotowego nabycia środka transportu

Likwidacja działalności gospodarczej a wysłanie JPK_VAT

Co się zmieniło w JPK_VAT od 1 stycznia 2023 r. Praktyczne zestawienie

 

Odpowiedź: Jak stanowi art. 22 ust. 2 ustawy o VAT, w przypadku gdy te same towary są przedmiotem kolejnych dostaw oraz są wysyłane lub transportowane bezpośrednio od pierwszego dostawcy do ostatniego w kolejności nabywcy, wysyłkę lub transport przyporządkowuje się wyłącznie jednej dostawie. Miejscem dokonania tej dostawy jest na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Pozostałe dostawy towarów są dostawami towarów, które uznaje się za dokonane w miejscu rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów (w przypadku dostaw towarów, które poprzedzają wysyłkę lub transport towarów – zob. art. 22 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT) lub w miejscu zakończenia wysyłki lub transportu towarów. (w przypadku dostaw towarów, które następują po wysyłce lub transporcie towarów – zob. art. 22 ust. 3 pkt 2 ustawy o VAT).

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

O tym, która dostawa ma charakter ruchomy, decydują okoliczności danej dostawy łańcuchowej. Jak przy tym stanowi art. 22 ust. 2e ustawy o VAT, w przypadku towarów, o których mowa w art. 22 ust. 2 ustawy o CAT, które są wysyłane lub transportowane z terytorium kraju na terytorium państwa trzeciego albo z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego przez:

1)     pierwszego dostawcę - wysyłkę lub transport przyporządkowuje się jego dostawie;

2)     ostatniego nabywcę - wysyłkę lub transport przyporządkowuje się dostawie dokonanej do tego nabywcy.

Czytaj też:

W przedstawionej sytuacji towary są transportowane z terytorium Polski na terytorium Holandii (a więc z terytorium jednego państwa członkowskiego na terytorium innego państwa członkowskiego) przez polską spółkę będącą pierwszym dostawcą. W konsekwencji transport przyporządkowuje się do dostawy towarów dokonywanej przez tę spółkę.

Prowadzi to do wniosku, że (zakładając, że niemiecka spółka jest zarejestrowana jako podatnik VAT UE w Niemczech lub w innym państwie członkowskim) dostawa towarów dokonywana przez polską spółkę stanowi wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 5 w zw. z art. 13 ustawy o VAT). Ta wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest opodatkowana podatkiem VAT według stawki 0%, o ile spełnione są warunki zastosowania tej stawki wynikające z przepisów art. 42 ustawy o VAT.

Oznaczałoby to, że przedmiotową dostawę polska spółka powinna wykazać  w polu K_21 części ewidencyjnej pliku JPK_VAT i uwzględnić w polu P_21 części deklaracyjnej pliku JPK_VAT, jak również wykazać w części C. informacji podsumowujących VAT-UE.

Wskazać jednocześnie pragnę, że prawdopodobnie spółka niemiecka będzie w przedstawionej sytuacji uprawniona do skorzystania z procedury uproszczonej przewidzianej dla wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych (w Polsce procedurę tę określają przepisy art. 135-138 ustawy o VAT). Jeżeli tak będzie, pozostali nabywcy rozliczą podatek VAT na zasadach określonych odpowiednio przepisami niemieckimi i holenderskimi dotyczącymi rozliczania wewnątrzwspólnotowych transakcji trójstronnych z zastosowaniem procedury uproszczonej.

W przeciwnym razie niemiecka firma obowiązana będzie rozpoznać w Holandii wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów (w związku z czym obowiązana będzie zapewne do zarejestrowania się w Holandii dla celów VAT) oraz holenderskiej dostawy krajowej na rzecz holenderskiego nabywcy (być może podatnikiem z tytułu tej dostawy będzie holenderski nabywca; zależy to od przepisów holenderskich). Przy czym to, który z przedstawionych scenariuszy mieć będzie miejsce, nie wpływa na wskazane powyżej skutki VAT po stronie polskiej spółki.

Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »