Odmowa wypłaty wczasów pod gruszą – wniosek o świadczenie z ZFŚS złożony po terminie

/appFiles/site_128/images/autor/ikt54Q3OWHbVzlE.jpeg

Autor: Katarzyna Jeziorek

Dodano: 5 sierpnia 2022
Odmowa wypłaty wczasów pod gruszą – wniosek o świadczenie z ZFŚS złożony po terminie

Pytanie: Pracownik wykorzystał w lipcu cały przysługujący urlop wypoczynkowy. Dopiero po zakończonym urlopie złożył wniosek o wypłatę „wczasów pod gruszą”. Regulamin ZFŚS obowiązujący u pracodawcy stanowi, że warunkiem otrzymania dofinansowania do „wczasów pod gruszą" jest złożenie wniosku o wypłatę tego świadczenia na 7 dni kalendarzowych przed rozpoczęciem wypoczynku, który będzie trwał co najmniej 14 dni. Wypłata następuje w trakcie trwania urlopu wypoczynkowego. Czy pracodawca ma w tej sytuacji obowiązek wypłacenia pracownikowi świadczenia?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Które kwestie dotyczące wypłacania świadczeń z ZFŚS określa ustawa?
  • Czy regulamin może wskazywać termin złożenia wniosku o tzw. wczasy pod gruszą?
  • Kiedy odmowa wypłaty wczasów pod gruszą jest zgodna z prawem?

Odpowiedź: Nie. Regulamin zakładowego funduszu świadczeń socjalnych jako dokument stanowiący źródło prawa pracy ma moc wiążącą w zakresie dotyczącym zasad i warunków przyznawania świadczeń.

Zasady i warunki korzystania ze świadczeń ZFŚS pracodawca określa w regulaminie

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wyznacza ramowo zakres działalności socjalnej pracodawcy i tryb przyznawania świadczeń, określając:

  • definicję pojęcia działalności socjalnej,
  • zobowiązanie pracodawców do uzależnienia przyznawanych świadczeń oraz wysokości dopłat od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu,
  • katalog podmiotów uprawnionych do korzystania z funduszu,
  • zasady obliczania odpisów podstawowych i zwiększeń.

Dalsze zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, pracodawca określa w regulaminie, wewnętrznie decydując o stopniu szczegółowości wprowadzanych przepisów. Pracodawca jest zatem uprawniony do określenia terminu na składanie wniosków i wypłaty świadczeń, uściślenia kręgu osób uprawnionych do skorzystania ze środków funduszu, a także ustalenia katalogu dotowanej działalności socjalnej i wysokości środków funduszu na poszczególne cele.

Zapamiętaj!

Swoboda regulacji zasad przyznawania indywidualnych świadczeń jest ograniczona jedynie ogólną ustawową zasadą uzależniania zakresu korzystania z funduszu od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej.

Regulamin ZFŚS podlega konsultacjom ze związkami zawodowymi lub pracownikami

Regulamin ten podlega obligatoryjnym konsultacjom z działającą u pracodawcy organizacją związkową lub – w przypadku jej braku – z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów, oraz odpowiedniej implementacji w zakładzie pracy.

Pracownicy muszą być też prawidłowo powiadomieni o postanowieniach wprowadzanego regulaminu i jego aktualizacjach. Dokument powinien być udostępniony w zwyczajowo przyjętych miejscach tak, by umożliwić pracownikom powrót do jego treści. 

Z ostrożności zaleca się odbieranie od pracowników pisemnych oświadczeń o zapoznaniu z treścią wewnętrznie obowiązujących u pracodawcy aktów prawa pracy.

Regulamin jako źródło prawa pracy

Prawidłowo przyjęty regulamin stanowi źródło prawa pracy u wprowadzającego go pracodawcy. Oznacza, że to ma moc wiążącą zarówno w zakresie dotyczącym kryteriów podziału środków, jak i w zakresie ustanowionego w nim trybu przyznawania tych świadczeń pracownikom (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 19 sierpnia 2015, sygn. III AUa 1018/14).

Wniosek o wypłatę świadczenia złożony po terminie – pracodawca nie musi go wypłacać

W sytuacji opisanej w pytaniu, w obowiązującym regulaminie ZFŚS uwarunkowano wypłatę świadczenia z tytułu tzw. „wczasów pod gruszą” od okoliczności złożenia wniosku w zakreślonym terminie. W regulaminie szczegółowo określono również czas jego wypłaty. Pracodawca nie ma zatem obowiązku wypłacania świadczenia pracownikowi, który uchybił przepisom regulaminu.

Odmowa wypłaty wczasów pod gruszą jest zgodna z prawem

Jeżeli regulamin ZFŚS szczegółowo określa, w jakim terminie pracownik musi złożyć wniosek o wypłacenie świadczenia, to pracodawca może odmówić wypłaty w przypadku niedotrzymania tego terminu. Odmowa przyznania świadczenia tzw. pod gruszą jest w takim przypadku zgodna z prawem. Dofinansowanie do wczasów nie musi być wypłacone, jeżeli nie spełniono warunków określonych w przepisach wewnętrznych.

Warto jednak przypomnieć, że postanowienia regulaminu ZFŚS nie mogą być dla pracowników mniej korzystne niż postanowienia układów zbiorowych pracy i porozumień zbiorowych. Sam regulamin może określać możliwość podjęcia indywidualnych decyzji w szczególnych przypadkach. Wówczas pracodawca będzie mógł przyznać świadczenie danemu pracownikowi.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 9 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. 2022 poz. 1510)
  • art. 8 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. 2022 poz. 923)
  • art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. 2022 poz. 854)

Orzecznictwo:

  • wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 19 sierpnia 2015 (sygn. III AUa 1018/14).
Autor: Katarzyna Jeziorek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »