Odliczenie VAT od odzieży motocyklowej do jazdy motocyklem firmowym

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 19 lipca 2022
Odliczenie VAT od odzieży motocyklowej do jazdy motocyklem firmowym

Przedsiębiorca świadczy usługi w budownictwie. W celu obniżenia kosztów związanych z dojazdami dokonał zakupu motocykla, którym dojeżdża do klientów. Z uwagi na to, że jeżdżenie motocyklem wymaga używania odzieży specjalistycznej przedsiębiorca dokonał jej zakupu (kask i ubrania). Czy takie elementy ubrania do jazdy na motocyklu mogą być księgowane w ryczałcie z odliczeniem podatku VAT? Są wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy można odliczać VAT od zakupu zakupu motocykla?
  • Czy koszty poniesione na zakup kasku i ubrań do jazdy motocyklem podlegają odliczeniu?
  • Jakie stanowisko w sprawie odliczenia podatku od wydatków na odzież motocyklową?

Odpowiedź: Prawo do odliczania VAT przysługuje przede wszystkim w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). W świetle tego przepisu prawo do odliczenia przysługuje między innymi przy nabywaniu pojazdów wykorzystywanych na potrzeby działalności opodatkowanej, jak również przy nabywaniu towarów i usług związanych z używaniem takich pojazdów na potrzeby tej działalności. W odniesieniu do odzieży motocyklowej organy podatkowe uważają, że podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup kasku oraz ubrania do jazdy na motocyklu.

Motocykl jako pojazd wykorzystywany w działalności

Przedmiotowy motocykl jest przez podatnika – jak zakładam – wykorzystywany na potrzeby prowadzonej opodatkowanej podatkiem VAT działalności gospodarczej. W konsekwencji podatnikowi przysługuje prawo do odliczania VAT przy nabywaniu towarów i usług związanych z jego używaniem na potrzeby tej działalności.

Inaczej z odliczeniem VAT od odzieży motocyklowej

W mojej ocenie prawo do odliczenia dotyczy również nabywania przez podatnika odzieży motocyklowej. Niestety, organy podatkowe mają w tej kwestii odmienne zdanie i uważają, że prawo do odliczenia przy nabywaniu takiej odzieży nie przysługuje.

  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 7 czerwca 2010 r. – sygn. IPPP1-443-308/10-3/JL: Bezpośrednim celem, jaki jest związany z zakupem odzieży ochronnej służącej do jazdy na motocyklu jest ochrona zdrowia. Zatem zakupiony kask oraz odzież motocyklowa mają charakter odzieży osobistej. Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej zakup kasku oraz ubrania do jazdy na motocyklu, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, z uwagi na fakt, że ww. przedmioty nie mają związku z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 stycznia 2018 r. – sygn. 0112-KDIL1-1.4012.569.2017.1.RW): Odnosząc się do kwestii prawa do odliczenia podatku naliczonego z otrzymanych faktur nabycia odzieży ochronnej (kasku, kurtki, kombinezonu, spodni, butów, rękawic) do jazdy na motocyklu oraz faktur z tytułu udziału w szkoleniach doszkalających technikę jazdy na motocyklu, tut. organ stwierdza, że zgodnie z art. 86a ustawy prawo do odliczenia podatku przysługuje podatnikowi w przypadku nabycia towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem wskazanych i ściśle określonych przez ustawodawcę pojazdów poprzez zastosowanie określenia "tych". Powyższe oznacza, że nabywane towary i usługi muszą być ściśle związane z eksploatacją i używaniem pojazdów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych. Nabyte przez akcesoria w postaci odzieży ochronnej (kasku, kurtki, kombinezonu, spodni, butów, rękawic) do jazdy na motocyklu oraz usługi szkoleniowe dotyczące doskonalenia techniki jazdy na motocyklu nie spełniają zatem podstawowego warunku wynikającego z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług pozwalającego na odliczenie podatku od ich zakupu, gdyż nie stanowią towarów związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdu.

Kask i odzież bez możliwości odliczenia podatku VAT

Podsumowując, organy podatkowe wykluczają możliwość zaliczenia wydatków na zakup odzieży motocyklowej do kosztów uzyskania przychodu. Fiskus może uznać, że mimo że zakup odzieży ochronnej do jazdy na motocyklu firmowym jest konieczne, to uważa się, że taki ubiór motocyklowy to odzież osobista.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.)
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »