Odliczenie podatku VAT, gdy pracownik dostarczył paragon z podróży służbowej bez NIP nabywcy

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 4 maja 2022
Odliczenie podatku VAT, gdy pracownik dostarczył paragon z podróży służbowej bez NIP nabywcy

Pytanie: Pracownik był w delegacji krajowej. Do rozliczenia delegacji dołączył paragon za parking płatny. Na paragonie jest wyszczególniony VAT, jednak nie ma numeru NIP nabywcy. Czy można odliczyć podatek VAT? Czy opłatę za parking można uwzględnić w kosztach? Jest to opłata dotycząca osobowego samochodu służbowego.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy można odliczyć VAT, jeżeli na paragonie brakuje numeru NIP nabywcy?
  • Czy koszty poniesione przez pracownika w podróży służbowej można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Odpowiedź: Paragony bez numeru na NIP nie dają podstawy do odliczenia podatku VAT. Pracownik powinien poprosić o wystawianie faktur. Natomiast odliczenie kosztów uzyskania przychodów wydaje się możliwe, jeżeli koszt zostanie uznany za należność przysługującą pracownikowi z tytułu podróży służbowej.

Podatnik może odliczyć VAT na podstawie faktury

Kwotę podatku naliczonego stanowią kwoty wskazane przepisami art. 86 ust. 2 ustawy o VAT), w tym suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług). W konsekwencji faktury są podstawowym dokumentem, na których podstawie podatnicy mogą odliczać kwoty podatku naliczonego.

Paragony bez numeru identyfikacji podatkowej nabywcy nie stanowią faktur (z nieistotnymi w omawianej sytuacji wyjątkami). Nie wykazują bowiem związku z prowadzoną przez podatnika VAT działalnością gospodarczą. W konsekwencji nie jest dopuszczalne odliczenie VAT od wydatku udokumentowanego takim paragonem.

Czy koszt uzyskania przychodu może dokumentować paragon bez NIP?

Wskazać należy, że brak NIP na paragonie powoduje, iż trudno uznać przedmiotowy paragon za dokumentujący zakup dokonany w imieniu spółki. W konsekwencji wydaje się, że możliwość rozpoznania kosztu uzyskania przychodów bezpośrednio na podstawie takiego paragonu jest dyskusyjna. Nie jest jednak całkowicie wykluczona. Istotne jest czy odbywający podróż otrzyma zwrot poniesionych kosztów.

 

Należność przysługująca pracownikowi z tytułu podróży służbowej

Do kosztów uzyskania przychodów mogą być zaliczane należności przysługujące pracownikom z tytułu odbycia podróży służbowej. Takie stanowisko zostało wyrażone np. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z d1 lipca 2021 r. (sygn. 0111-KDIB1-2.4010.204.2021.1.MZA).

Jeżeli zatem koszt parkingu jest na podstawie przedmiotowego paragonu zwracany pracownikowi, może zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów jako zwrot należności przysługującej pracownikowi z tytułu odbycia podróży służbowej.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.).
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »