Obciążenie podwykonawcy kosztami poprawek – jakie skutki w VAT ma odszkodowania

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 16 lipca 2023

Pytanie: Podatnik (PKPiR, VAT) wykonuje usługi budowlane. W ramach umowy zlecił pewne prace podwykonawcy. Za swoją usługę podwykonawca wystawił fakturę. Niestety okazało się, że podwykonawca wykonał swoją pracę niezgodnie z projektem i nie zgodził się na zrobienie poprawek na własny koszt. W tej sytuacji podatnik poniósł koszt poprawek (zakup materiałów budowlanych itp.) W jaki sposób podatnik powinien obciążyć podwykonawcę za koszt poprawek? Czy może wystawić notę obciążeniową czy fakturę VAT?

 

Po przeczytaniu tekstu sprawdzisz:

W jaki sposób obciążyć podwykonawcę kosztami poprawek.

Czytaj też:

Odszkodowanie za szkody wyrządzone w związku z wykonywaniem usług rachunkowych

Odszkodowanie od ubezpieczyciela – jakie skutki podatkowe

Odpowiedź: We wskazanej sytuacji podwykonawcę należy obciążyć wystawiając mu notę obciążeniową (bez VAT).

Opodatkowanie VAT

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają czynności wymienione w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. W świetle tych przepisów nie zawsze kwoty dokonywanych obciążeń stanowią wynagrodzenie z tytułu dokonywanych czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Przykładowo charakteru takiego nie mają najczęściej odszkodowania i kary umowne, w związku z czym w efekcie otrzymywania odszkodowań i kar umownych nie dochodzi najczęściej do dokonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT (zob. przykładowo wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 1 kwietnia 2008 r., sygn. III SA/Wa 2166/07, interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 14 stycznia 2015 r. – sygn. IBPP1/443-1312/14/AW czy interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 grudnia 2017 r. – sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.761.2017.1.MW).

 

Skoro podatnik nie poniósł wskazanych kosztów poprawek we własnym imieniu, lecz na rzecz podwykonawcy (do czego konieczna byłaby zgoda podwykonawcy), kwotę, którą ma zamiar obciążyć podwykonawcę, uznać należy za odszkodowanie.

Uważam zatem, że we wskazanej sytuacji nie dochodzi do dokonania na rzecz czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, którą należałoby udokumentować fakturą (z VAT). W konsekwencji według mnie we wskazanej sytuacji podwykonawcę należy obciążyć wystawiając mu notę obciążeniową (bez VAT).

 

Autor: Tomasz Krywan, doradca podatkowy
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »