Niezdolność do pracy na przełomie roku i kolejne zwolnienie – czy rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy?

/appFiles/site_128/images/autor/sCVKaA8XZqMigeN.jpeg

Autor: Jakub Pioterek

Dodano: 4 lutego 2022
Niezdolność do pracy na przełomie roku i kolejne zwolnienie – czy rozpoczyna się nowy okres zasiłkowy?

Pytanie: Pracownica zachorowała w grudniu 2021 r. W związku z tym od 23 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim. Kolejne zwolnienie lekarskie wydano na okres od 10 do 14 stycznia 2022 r. Czy to drugie zwolnienie chorobowe wlicza się do poprzedniego okresu zasiłkowego?

Odpowiedź: Okres niezdolności do pracy od 10 do 14 stycznia 2022 r. wlicza się do poprzedniego okresu zasiłkowego.  Z informacji przedstawionych w pytaniu wynika, że między pierwszym i drugim zwolnieniem lekarskim nie było przerwy. Pierwszy okres niezdolności do pracy zakończył się 9 stycznia 2022 r., a drugi rozpoczął 10 stycznia 2022 r. Oba te okresy należy wliczać do jednego okresu niezdolności do pracy. Choroba pracownika na przełomie roku nie "zeruje" okresu zasiłkowego.

Dla wszystkich okresów niezdolności do pracy jeden okres zasiłkowy

Od 1 stycznia obowiązuje nowy przepis dotyczący ustalania okresu zasiłkowego. Obecnie do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przed powstaniem kolejnej nie upłynęło 60 dni. Inaczej jest tylko, jeżeli po zwolnieniu chorobowym kolejna niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

Otwarcie nowego okresu zasiłkowego następuje, jeżeli przerwa między okresami niezdolności do pracy wynosi powyżej 60 dni.

Zapamiętaj!

Jeżeli chcesz dowiedzieć się:

  • Jak od 1 stycznia 2022 r. ustalać okres zasiłkowy?
  • Ile musi trwać przerwa w niezdolności do pracy, aby rozpoczął się nowy okres zasiłkowy?

– obejrzyj videoszkolenie:

Nowy czy stary okres zasiłkowy – jak to ustalić?

W tym miejscu warto przypomnieć, na czym polegają obowiązujące od 1 stycznia 2022 r. zmiany w ustalaniu okresu zasiłkowego. Otóż do końca roku 2021 obowiązywała zasada, zgodnie z którą jeden okres zasiłkowy obejmował niezdolność do pracy spowodowaną tą samą chorobą, jeżeli przerwa między ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni

Od 1 stycznia 2022 r. do okresu zasiłkowego wliczane są wszystkie okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa nie przekraczała 60 dni. Nie ma już przy tym żadnego znaczenia to, czy niezdolność jest spowodowana tą samą, czy też inną chorobą.

art. 9 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1133)

Do 31 grudnia 2021 r.

Od 1 stycznia 2022 r.

1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej "okresem zasiłkowym", wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2. Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzedniej niezdolności do pracy, spowodowanej tą samą chorobą, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni.

3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1.

1. Do okresu, o którym mowa w art. 8, zwanego dalej "okresem zasiłkowym", wlicza się wszystkie okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niemożności wykonywania pracy z przyczyn określonych w art. 6 ust. 2.

2.  Do okresu zasiłkowego wlicza się okresy poprzednich niezdolności do pracy, jeżeli przerwa pomiędzy ustaniem poprzedniej a powstaniem ponownej niezdolności do pracy nie przekraczała 60 dni. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresów niezdolności do pracy przypadających przed przerwą nie dłuższą niż 60 dni, jeżeli po przerwie niezdolność do pracy wystąpiła w trakcie ciąży.

3. Do okresu zasiłkowego nie wlicza się okresu niezdolności do pracy przypadającego w okresach, o których mowa w art. 4 ust. 1.

Niezdolność do pracy na przełomie roku a okres zasiłkowy liczony wstecz

Zmiana przepisów dotyczących ustalania okresów zasiłkowych nie pozostała obojętna dla osób, które chorowały na przełomie 2021 i 2022 roku. Otóż w ich przypadku okres zasiłkowy jest liczony wstecz. Do okresu niezdolności do pracy powstałej po 31 grudnia 2021 r., są bowiem doliczane okresy poprzedniej niezdolności, jeżeli przerwa pomiędzy nimi nie przekroczyła 60 dni.

Pan Kamil zatrudniony na podstawie umowy o pracę zachorował 23 grudnia 2021 r. Niezdolność do pracy trwa nieprzerwanie do 9 stycznia 2022 r. Kolejne zwolnienie lekarskie (e-ZLA) lekarz wystawił mu od 10 do 14 stycznia 2022 r. Niezdolność do pracy wynikała jednak z innej przyczyny. Między chorobami nie było ani jednego dnia przerwy. W związku z tym, że przerwa między zwolnieniami nie jest dłuższa niż 60 dni, obie choroby należy zaliczać do jednego okresu zasiłkowego.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 9 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1133).
Autor: Jakub Pioterek
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »