Korekta faktury za energię elektryczną – jak ująć KPiR i w JPK_VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 28 lutego 2023

Pytanie: Osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą, zasady ogólne PKPiR, podatnik VAT. Jak poprawnie ująć w kosztach i JPK korektę faktury za energię elektryczną. Data wystawienia faktury korygującej to 18 lutego 2023 rok. Faktura korygowana z dnia 30 sierpnia 2022 roku. Przyczyna korekty to zmiana cen zgodnie z przepisami prawa w ramach rządowych tarcz. Czy VAT i koszty mogę rozliczyć w bieżącym roku 2023?

Po przeczytaniu tekstu sprawdzisz:

Jak ująć w KPiR i w JPK_VAT fakturę korygującą za energię elektryczną, gdy korekta wynika ze zmiany cen na podstawie tarcz rządowych.

Polecamy też:

Rozliczenie faktury korygującej obniżającej wystawianej do refakturę za energię elektryczną i energię cieplną

Kiedy ująć w KPiR faktury dotyczące prognoz za zużycie gazu

 

Odpowiedź: Zdarzenie gospodarcze polegające na otrzymaniu w lutym 2023 r. faktury korygującej (obniżającej) cenę energii elektrycznej za poprzedni rok (faktura korygująca „in minus”), należy rozliczyć w ewidencji VAT zakupu w miesiącu otrzymania faktury korygującej, czyli w lutym 2023 r. Podobnie będzie wyglądać księgowanie korekty na potrzeby podatku dochodowego. Kwota korekty ceny sprzedaży energii, powinna zostać zaewidencjonowana w księdze przychodów i rozchodów w lutym 2023 r., pod datą wystawienia faktury korygującej cenę energii elektrycznej za poprzedni rok.

Korekty in minus

Reguły ujmowania korekt „in minus” przez nabywców towarów i usług, reguluje art. 86 ust. 19a ustawy o VAT.

I tak, w razie obniżenia podstawy opodatkowania u sprzedawcy lub stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze, nabywca towaru lub usługi jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym warunki obniżenia podstawy opodatkowania dla dostawy towarów lub świadczenia usług lub kwoty podatku wykazanego na fakturze zostały uzgodnione z dostawcą towarów lub usługodawcą - jeżeli przed upływem tego okresu rozliczeniowego te warunki zostały spełnione.

W przypadku dostaw energii elektrycznej, obowiązek nabywcy do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym nabywca mógł zapoznać się z wysokością obniżki- co zazwyczaj ma miejsce w okresie rozliczeniowym otrzymania faktury korygującej. Względem mediów przyjmuje się bowiem, że w okresie otrzymania takiej faktury następuje zazwyczaj uzgodnienie warunków korekty pomiędzy stronami umowy, a jednocześnie i ich spełnienie. Na takim stanowisku stanął Minister Finansów w „Objaśnieniach podatkowych z 23 kwietnia 2021 r. w zakresie pakietu rozwiązań „Slim VAT” oraz wybranych rozwiązań doprecyzowujących niektóre konstrukcje VAT wprowadzonych ustawą z 27 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2419)”.

Jeżeli zatem otrzymaliście Państwo w lutym 2023 r. fakturę korygującą od zakładu energetycznego, obniżającą wartość dostawy prądu za miesiąc sierpień 2022 r., to fakturę tę należy zaewidencjonować w miesiącu lutym 2023 r.

Korekta przychodu w KPIR

Zgodnie z treścią art. 14 ust. 1m ustawy PIT, w przypadku gdy korekta przychodu podatkowego nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty przychodu dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca, a w przypadku braku faktury - inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.

W treści pytania wskazano, że podstawą do korekty ceny energii elektrycznej za poprzedni okres jest wydanie przepisów szczególnych przez ustawodawcę.

Zapamiętaj!

Otrzymana faktura korygująca będzie więc  ewidencjonowana na bieżąco, tj. w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona. Przyczyną wystawienia faktury korygującej nie był bowiem ani błąd rachunkowy, ani inna oczywista omyłka, lecz zmiana przepisów dotyczących ustalania ceny sprzedaży tej energii. Tym samym, wartość faktury korygującej powinna zostać zaewidencjonowana w księdze przychodów i rozchodów lutym 2023 r., pod datą wystawienia faktury korygującej cenę energii elektrycznej za poprzedni rok.

 

Autor: Jolanta Kica
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »