Kontrolne badania lekarskie nauczyciela na czas ferii letnich. Czy nauczyciel na urlopie wypoczynkowym wykonuje badania kontrolne?

/appFiles/site_128/images/autor/YUs2ZKEgykWOemI.jpeg

Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska

Dodano: 10 czerwca 2022
Kontrolne badania lekarskie nauczyciela na czas ferii letnich. Czy nauczyciel na urlopie wypoczynkowym wykonuje badania kontrolne?

Pytanie: Nauczyciel po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim przebywa na urlopie uzupełniającym do dnia 24 czerwca 2022. Od 25 czerwca 2022 r. będzie natomiast przebywał na urlopie wypoczynkowym. Kiedy należy skierować tego nauczyciela na badania kontrolne i okresowe?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Czy dyrektor szkoły kieruje nauczyciela na badania kontrolne w czasie wakacji?
  • Kiedy nauczyciel po urlopach związanych z rodzicielstwem powinien zostać skierowany na badania kontrolne?
  • Czy nauczyciela bez badań kontrolnych będzie można wezwać do pracy w czasie wakacji?

Odpowiedź: W tym przypadkubadania profilaktyczne nie są konieczne przed rozpoczęciem urlopu wypoczynkowego, ponieważ nauczyciel nie podejmie pracy. Dyrektor nie będzie mógł jednak wezwać nauczyciela do pracy zgodnie z art. 64 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela.

Co do zasady badania profilaktyczne powinny być przeprowadzone przed dopuszczeniem do pracy, a więc po zakończeniu urlop wypoczynkowego. Od tej zasady jest jednak wyjątek dotyczący konieczności wykonywania pracy w okresie wakacji. Pracownika, którego niezdolność do pracy trwała dłużej niż 30 dni nie trzeba kierować na badania w celu uzyskania aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy, jeżeli nie będzie podejmował pracy. Kontrolne badania lekarskie trzeba przeprowadzić przed pojęciem pracy.

Lekarskie badania kontrolne nauczyciela na czas ferii letnich nie są wymagane

W przypadku nauczycieli zatrudnionych w szkole feryjnej termin rozpoczęcia urlopu wypoczynkowego narzucają przepisy Karty Nauczyciela. Urlop wypoczynkowy przysługuje bowiem w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.

Z pytania wynika, że przed urlopem wypoczynkowym nauczyciel wykorzystuje urlop wypoczynkowy uzupełniający po urlopie macierzyńskim i rodzicielskim, płynnie przechodząc „z urlopu na urlop”. W tym okresie więc badania profilaktyczne nie są konieczne, ponieważ nauczyciel nie podejmie pracy.

Badania w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy – w godzinach pracy

Badania kontrolne nauczyciela powinny zostać wykonane przed dopuszczeniem nauczyciela do pracy po zakończeniu urlopu wypoczynkowego. Ma to związek z tym, że badania kontrolne i okresowe u lekarza medycyny pracy powinny być wykonywane w miarę możliwości w godzinach pracy.

Wezwanie nauczyciela do pracy w czasie urlopu wypoczynkowego – niemożliwe bez badań kontrolnych

Inaczej będzie, jeżeli w okresie wakacji zaistnieje potrzeba świadczenia pracy (art. 64 ust. 2 Karty Nauczyciela). Karta Nauczyciela dopuszcza bowiem wykonywanie pracy w wakacje w wyjątkowych przypadkach, w wymiarze nie wyższym niż 7 dni. Nauczyciel może zostać zobowiązany przez dyrektora placówki do:

  • przeprowadzania egzaminów, 
  • prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,
  • opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Jeśli więc dyrektor zobowiąże nauczyciela do pracy w wakacje, wówczas powinien uprzednio skierować nauczyciela na badania. Pracodawca może dopuścić do wykonywania pracy jedynie takiego pracownika, który posiada aktualne orzeczenie o „zdolności do pracy”. W takim przypadku więc wyjątkowo badania mogą być przeprowadzane w okresie wakacji.

Dyrektor nie może wezwać do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 229 § 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz.U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.).
  • art. 64 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2021 r. poz. 1762 ze zm.).
Autor: Katarzyna Wrońska-Zblewska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »