Inny termin odbioru dnia wolnego za święto w sobotę

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 2 lutego 2022
Inny termin odbioru dnia wolnego za święto w sobotę

Pytanie: W dniu, w którym w zakładzie pracy odbierano dzień wolny za święto przypadające w dniu 1 stycznia 2022 r., jeden z pracowników przebywał w izolacji i nie świadczył pracy zdalnej. Oznacza to, że nie skorzystał z dnia wolnego oddanego za święto. Pracownik uważa, że w związku z tym, iż jego nieobecność w pracy była usprawiedliwiona, należy mu się inny termin odbioru. Czy ma rację?

Odpowiedź: Nie. Pracownikowi niezdolnemu do pracy powodu choroby w dniu wolnym wyznaczonym za święto przypadające w sobotę, nie trzeba wyznaczać wolnego w innym dniu. Przyczyna wystawienia przez lekarza zwolnienia lekarskiego nie ma znaczenia.

Dlaczego za sobotnie święta pracownikom należy się inny dzień wolny?

Chcąc zrozumieć, dlaczego pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby nie ma podstaw do żądania wyznaczenia innego terminu dnia wolnego, trzeba wyjaśnić, skąd bierze się dzień wolny za sobotnie święto. Często mówi się, że jest to dodatkowy dzień wolny od pracy, tymczasem w rzeczywistości nie jest to dodatkowy, ale należy dzień.

Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym ustala się:

  1. mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie
  2. dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym, przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.

Jeżeli święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, obniżenie wymiaru czasu pracy musi nastąpić poprzez wyznaczenie dodatkowego dnia wolnego za święto.

Chorującemu pracownikowi nie przysługuje inny termin odbioru dnia wolnego za święto w sobotę

Jeżeli w dniu wolnym od pracy wyznaczonym w zamian za sobotnie święto, pracownik jest nieobecny w pracy z przyczyn usprawiedliwionych, pracodawca nie musi wyznaczać dnia wolnego w innym terminie. Jeśli więc dzień wolny za święto przypadające w sobotę został wyznaczony w czasie, gdy pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, to nie ma konieczności rozliczania tego dnia.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art.  130 i art. 151§ 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz. 1320 z późn. zm.).
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »