Faktura korygująca do niewykonanej usługi na rzecz kontrahenta a poprawienie błędu w korygowanej fakturze

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 15 lutego 2022
Faktura korygująca do niewykonanej usługi na rzecz kontrahenta a poprawienie błędu w korygowanej fakturze

Pytanie: Ze względu na niewykonanie usługi i przedsiębiorca musi wystawić klientowi fakturę korygującą i zwrócić środki. Pojawił się jednak problem. Pierwotna faktura VAT zawiera błąd – nie wskazano w niej adresu nabywcy. Czy korekta faktury powinna go zawierać? Czy raczej faktura korygująca do niewykonanej usługi powinna zawierać te same informacje, które zawiera faktura korygowana?

Odpowiedź: Faktura korygująca zawiera dane zawarte w fakturze korygowanej. Zakresu tych danych nie poszerza się. Nieprawidłowością było natomiast wystawienie faktury bez adresu nabywcy.

Zakres danych w fakturze korygującej do niewykonanej usługi wynika z przepisów

Faktura korygująca zawiera dane określone w art. 106j ust. 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawy o VAT). Zgodnie z tym przepisem, faktura korygująca powinna zawierać:

1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia,

2) numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę, której dotyczy faktura korygująca – w przypadku faktury korygującej w postaci faktury ustrukturyzowanej,

3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca

  • a) określone w art. 106e ust. 1 pkt 1-5, tj.:
  •  datę wystawienia,
  • kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
  • imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy,
  •  numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi

b) nazwę (rodzaj) towaru lub usługi objętych korektą,

4) jeżeli korekta wpływa na zmianę podstawy opodatkowania lub kwoty podatku należnego – odpowiednio kwotę korekty podstawy opodatkowania lub kwotę korekty podatku należnego z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku i sprzedaży zwolnionej,

5) w przypadkach innych niż wskazane w pkt 4 – prawidłową treść korygowanych pozycji.

Jak widać, w zakres tych danych wchodzi także adres nabywcy. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że art. 106j ust. 2 pkt 3 ustawy o VAT mówi „dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca”. Zapis ten należy rozumieć w ten sposób, że dane wskazane przepisami art. 106j ust. 2 pkt 3 lit. a–c ustawy o VAT muszą być wskazywane na fakturach korygujących tylko w zakresie, w jakim występowały na korygowanej fakturze pierwotnej.

Skoro na fakturze korygowanej nie było adresu nabywcy, to nie musi być wskazywany również na fakturze korygującej.

W związku z powyższym, moim zdaniem w obsianej sytuacji wystawienie faktury korygującej bez adresu nabywcy nie będzie błędem. Skoro adres ten nie został wskazany na korygowanej fakturze pierwotnej, to nie wskazuje się go na korygującej.

Brak adresu nabywcy na fakturze to błąd

Wystawianie faktur pierwotnych bez adresu nabywcy jest błędem. Zgodnie z przepisami tylko tzw. faktury uproszczone mogą być wystawiane bez adresu nabywcy. Z treści pytania nie wynika, aby dotyczyło takich właśnie faktur.

W praktyce oznacza to, że przedsiębiorca nie wskazując adresu nabywcy popełnia błąd na etapie wystawiania faktury pierwotnej. Błędem nie jest natomiast wystawienie faktury korygującej bez adresu, skoro nie było go w fakturze korygowanej.

Przedsiębiorca powinien zaprzestać wystawiania faktur, w których nie ma adresu nabywcy.

Przeczytaj również:
Podstawa prawna: 
  • art. 106e ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.).
Autor: Tomasz Krywan
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »