Faktura korygująca dane nabywcy – a korekta JPK_VAT

/appFiles/site_128/images/autor/7CDmVH23WZMrFfn.jpeg

Autor: Jolanta Kica

Dodano: 16 lipca 2023

Pytanie: Jesteśmy Sp. z o.o., która jest czynnym podatnikiem od towarów i usług. W ostatnim czasie otrzymaliśmy od jednego z naszych kontrahentów (dostawcy) fakturę korygującą zmieniającą jego dane tj. nazwę i nr NIP, ponieważ przekształcili się z JDG w spółkę z o.o. Pierwotne faktury (wystawili jedną korektę do kilku faktur) dotyczą poprzedniego roku, okresu już przez nas zamkniętego, zostały przez nas wykazane w miesiącach listopad i grudzień. Czy możemy poprawić te dane kontrahenta w okresie bieżącym, w którym otrzymaliśmy fakturę korektę, poprzez wystornowanie faktur z błędnymi danymi i wprowadzenie jeszcze raz z poprawnymi danymi kontrahenta? Nasz system z uwagi na zamknięty już okres nie pozwoli nam cofnąć się do starego roku.

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą dane nabywcy i jak to ująć w JPK_VAT.

Polecamy też:

Korekta WNT w związku z nieotrzymaniem części towarów

Błąd na fakturze naprawić notą czy korektą faktury

Odpowiedź: Podatnik, który otrzymał fakturę korygującą wyłącznie dane sprzedawcy (zmiana nazwy firmy oraz numeru NIP), nie może dokonać zmiany tych danych w okresie, w którym otrzymał korektę. Takiej korekty nie da się dokonać „na bieżąco”, skoro polega ona umieszczeniu innych danych identyfikacyjnych kontrahenta, aniżeli ujawnione w pliku JPK_VAT wcześniej, w poprzednich okresach rozliczeniowych.

 Okres rozliczeniowy w VAT 

Już na wstępie zaznaczyć trzeba, iż na gruncie VAT nie ma czegoś takiego jak „okres zamknięty”. Za zamknięty okres rozliczeniowy można ewentualnie uznać okres rozliczeniowy, względem którego zobowiązania w podatku VAT uległo przedawnieniu. Jeżeli zatem zaistnieją okoliczności zobowiązujące podatnika do korekty wcześniej złożonego pliku JPK_VAT, podatnik takiej korekty powinien dokonać.

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Ujęcie faktury korygującej

Wspominacie Państwo, że otrzymaliście od swojego dostawcy towaru fakturę korygującą, zmieniającą (wyłącznie) dane tego dostawcy, odnoszącą się do kilku faktur z zeszłego roku. Ujęcie otrzymanej faktury korygującej będzie polegać na zmianie danych indentyfikacyjnych sprzedawcy, powodującej niestety konieczność korekty części ewidencyjnej pliku JPK_VAT za okresy rozliczeniowe, w których zadeklarowane były faktury ze „starymi” identyfikatorami kontrahenta.

 Korekta JPK_VAT

W poprawnie sporządzonej korekcie JPK_VAT powinno zostać sporządzone tzw. strono (zapis ze znakiem minus) błędnych danych nabywcy na podstawie pierwotne wystawionej faktury, jak również powinna zostać ujęta faktura korygująca, zmieniająca nieprawidłowe dane nabywcy, w formie zapisu z prawidłowymi danymi oraz numerem faktury pierwotnej.

Organy podatkowe w wydawanych interpretacjach podkreślają, że trudności techniczne prawidłowego rozliczenia VAT mają charakter drugorzędny i nie mogą zwalniać podatników z obowiązku prawidłowego deklarowania podatku VAT.

Autor: Jolanta Kica doradca podatkowy, radca prawny
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »