Faktura dokumentująca świadczenie usługi na rzecz czeskiego oddziału polskiego podatnika

/appFiles/site_128/images/autor/OHjqeRKV4hY3BW9.jpeg

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 16 lipca 2023

Pytanie: Mamy oddział podatkowy w Czechach w ramach, którego realizujemy montaż kotła. Firma polska wykonała dla nas na terytorium Czech badania nie niszczące spoin na montowanym przez nas kotle. Jak powinna być opodatkowana taka usługa. Czy właściwe jest wystawienie przez klienta faktury z NIP PL na nasz NIP PL i zastosowanie stawki NP?

Odpowiedź: Wprzedstawionej sytuacji działacie Państwo w charakterze czeskiego podatnika VAT. W konsekwencji uważam, że przedmiotowa faktura wskazywać powinna Państwa czeski (a nie polski) numer VAT/VAT-UE.

Opodatkowanie VAT w Polsce

Opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce podlega między innymi odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). A contrario – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce odpłatne świadczenie usług poza terytorium Polski. O tym czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim przepisy art. 28a-28o ustawy o VAT

 Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Najczęściej miejsce świadczenia usług na rzecz podatników (w uproszczeniu – firm) jest ustalane na podstawie przepisów art. 28b ustawy o VAT. Dotyczy to również wskazanej w treści pytania usługi wykonania badań.

Miejsce świadczenia usług

Zasadą wynikającą z przepisów art. 28b ustawy o VAT jest, że miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 1 ustawy o VAT). Wyjątki od tej zasady określają przepisy art. 28b ust. 2-4 ustawy o VAT, z których najważniejszy dotyczy usług świadczonych dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej (zob. art. 28b ust. 2 ustawy o VAT).

Jak wystawić fakturę VAT

Prowadzi to do wniosku, że o ile posiadany przez Państwa na terytorium Czech oddział stanowi stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej podatnika na terytorium Czech, miejsce świadczenia wskazanej usługi znajduje się poza terytorium kraju, a więc świadczenie tej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Oznaczałoby to, że świadczenie tej usługi powinno zostać przez polską firmę udokumentowane fakturą bez danych dotyczących stawki podatku (ewentualnie ze stawką NP) i kwoty podatku VAT (zob. art. 106a pkt 2 lit. a w zw. z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy o VAT), a w zamian z wyrazami „odwrotne obciążenie” (zob. art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy o VAT) oraz – w zakresie w jakim są posiadane - numerami VAT UE stron (zob. art. 106e ust. 1 pkt 24 lit. a ustawy o VAT).

W przedstawionej sytuacji działacie Państwo w charakterze czeskiego podatnika VAT. W konsekwencji uważam, że przedmiotowa faktura wskazywać powinna Państwa czeski (a nie polski) numer VAT/VAT-UE.

 

REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »