Dzień wolny za święto w sobotę – jak postąpić w przypadku choroby pracownika

/appFiles/site_128/images/autor/i0neI6Q3JtgVc1v.jpeg

Autor: Joanna Suchanowska

Dodano: 17 stycznia 2024
Pytanie:

Za święto w sobotę (6 stycznia 2024 r.) pracownik (u nas każdy pracownik w firmie sam wskazywał dzień, kiedy chce mieć wolne za święto w sobotę) wyznaczył sobie dzień wolny na 5 stycznia 2024 r. Następnie wpłynęło jego chorobowe obejmujące ten dzień. Czy mamy obowiązek wyznaczyć mu nowy dzień za to święto?

Odpowiedź:

Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczać wskazanemu w pytaniu pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy.

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Konsekwencją powyższego jest m.in. obowiązek zagwarantowania pracownikom dodatkowego dnia wolnego od pracy.  Dzieje się tak ponieważ pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom zarówno dzień wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy jak i dzień wolny z tytułu święta przypadającego w innym dniu niż niedziela. Jeżeli bowiem święto przypada w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (np. w wolną sobotę), dochodzi do sytuacji, gdy pomimo obniżenia nominału czasu pracy zarówno z tytułu święta, jak i 5-dniowego tygodnia pracy, pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy tylko w jednym dniu.

Dzień wolny od pracy powinien otrzymać pracownik, który w dniu świątecznym korzystał z usprawiedliwionej nieobecności w pracy (np. był na urlopie macierzyńskim, wychowawczym, zwolnieniu lekarskim lub świadczeniu rehabilitacyjnym). Jeżeli bowiem pracodawca wyznaczył jako dzień wolny w zamian za święto dzień przypadający przed chorobą pracownika lub po powrocie chorego pracownika do pracy, pracownik ten ma prawo z tego wolnego dnia skorzystać. Analogicznie należy postąpić w sytuacji, gdy pracodawca nie wyznaczył odgórnie dnia wolnego pozbawiając decyzję co do jego terminu pracownikom.  

Zapamiętaj!

Eksperci Czekają na Twoje Pytania!

Zadaj pytanie ekspertowi i uzyskaj odpowiedź w 48 godzin.

Kwestia ta kształtuje się jednak inaczej w przypadku, gdy wyznaczony przez pracodawcę dzień wolny przypada w dniu, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W takiej sytuacji „oddany” dzień wolny nie obniża wymiaru czasu pracy zarówno pracownikom niezdolnym do pracy z powodu choroby, jak też pozostałej grupie pracowników. Dla wszystkich pracowników zatrudnionych u pracodawcy dzień ten jest bowiem dniem wolnym od pracy. W takim przypadku brak jest podstaw do ponownego wyznaczenia dnia wolnego dla pracownika, który w dniu uznanym przez pracodawcę za wolny od pracy przebywa na zwolnieniu lekarskim.

Autor: Joanna Suchanowska
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »