Dostarczenie dokumentów potwierdzających staż urlopowy – wyrównanie wymiaru urlopu

/appFiles/site_128/images/autor/nb367XZ8OQ1WRTK.jpeg

Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz

Dodano: 12 września 2022
Dostarczenie dokumentów potwierdzających staż urlopowy – wyrównanie wymiaru urlopu

Pytanie: Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę 22 marca 2018 r. dostarczył dokumenty potwierdzające staż urlopowy wypracowany w innej firmie, w której pracownik ten jest zatrudniony nieprzerwanie od 1996 r. To oznacza, że pracownik ten ma staż pracy uprawniający do 26 dni urlopu wypoczynkowego. Co zrobić w tej sytuacji? Czy dostarczenie dokumentów potwierdzających staż urlopowy sprawia, że należy wyrównać wymiar urlopu za okres 3 lata wstecz?

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Ile wynosi wymiar urlopu wypoczynkowego w zależności od stażu pracy?
  • Czy do stażu urlopowego liczą się lata wypracowane w niezakończonym stosunku pracy?
  • Czy dostarczenie dokumentów potwierdzających staż urlopowy zobowiązuje pracodawcę do wyrównania urlopu za poprzednie lata?

Odpowiedź: Pracodawca powinien wyrównać wymiar urlopu za lata: 2021, 2020 i 2019. Z treści pytania wynika bowiem, że pracownikowi już w chwili zatrudnienia przysługiwał wyższy wymiar urlopu ze względu na lata przepracowane w innym zakładzie pracy.

Wymiar urlopu wypoczynkowego a staż pracy

Zgodnie z art. 154 § 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Kodeks pracy, wymiar urlopu wynosi:

  1. 20 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2. 26 dni – jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.

Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się poprzednie okresy zatrudnienia oraz inne okresy uwzględniane przy ustalaniu uprawnień pracowniczych, m.in. okres:

  • służby wojskowej,
  • pobierania zasiłku dla bezrobotnych,
  • w gospodarstwie rolnym.
Zapamiętaj!

W przypadku jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

Prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje każdemu zatrudnionemu pracownikowi. Pracodawca ma obowiązek ustalenia wymiaru tego urlopu na podstawie dokumentów potwierdzających staż pracy dostarczonych przez pracownika. Do stażu urlopowego wlicza się okresu poprzedniego zatrudnienia oraz trwającego stosunku pracy.

Dostarczenie dokumentów potwierdzających staż urlopowy – pracodawca wyrównuje urlop

Pracownik, który w chwili zatrudnienia nie przedłożył świadectw pracy potwierdzających co najmniej 10-letni staż pracy, przysługuje urlop w wymiarze 20 dni. Może jednak dojść do sytuacji, w której dostarczenie dokumentów potwierdzających staż urlopowy nastąpi później, już po nawiązaniu stosunku pracy. W takim przypadku pracownik może domagać się udzielenia zaległego urlopu, o ile roszczenie o urlop nie uległo przedawnieniu.

Zapamiętaj!

Roszczenia ze stosunku pracy, w tym roszczenie o udzielenie urlopu wypoczynkowego, przedawniają się z upływem 3 lat od dnia, kiedy stały się wymagalne, przy czym rozpoczęcie biegu tego terminu następuje bądź z końcem roku kalendarzowego, za który urlop przysługuje, bądź najpóźniej z końcem I kwartału roku następnego [obecnie III kwartału roku następnego], jeżeli urlop został przesunięty na ten rok z przyczyn leżących po stronie pracownika lub pracodawcy (wyrok SN z 11 kwietnia 2001 r., I PKN 367/00, OSNP 2003/2/38).

Jeżeli na dzień podjęcia zatrudnienia pracownik był uprawniony do urlopu w wymiarze 26 dni, to pracodawca powinien naliczyć pracownikowi 26 dni bieżącego urlopu oraz wyrównać wymiar urlopu za 3 lata wstecz, tj. za 2021, 2020 i 2019 rok (dodając 6 dni urlopu za każdy rok).

Przeczytaj również:
Autor: Katarzyna Pietruszyńska-Jarosz
REDAKTORZY PROWADZĄCY
Anna Kostecka
Prawnik, specjalistka prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Sylwia Maliszewska
Ekspert podatkowy

PORADNIA

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze
pytania

Zadaj pytanie ekspertowi »